Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Życie jest bajką

Dubravka Ugrešić

Życie jest bajką

Tłumaczenie: Dorota Jovanka Cirlić

Baba Jaga jest w każdej z nas
Pamiętacie Babę Jagę? Tak, to ta stara kobieta z zakrzywionym nosem, która mieszka w chatce na kurzej stopce. W niektórych wersjach tej bajki ma córkę, w innych żyje samotnie. Jedno w tej postaci nigdy się nie zmienia: groteskowość jej wyglądu i uczucia, które wzbudza - strach, niechęć, a często odrazę. Ugrešić pokazuje różne oblicza Baby-Jagi, która w książce przybiera postać kobiety, właściwie kilku niezwykłych „staruszek”. Opowiadane przez autorkę historie odkrywają przed czytelnikiem zawiły świat kobiecego ducha. Ze skomplikowanej relacji matki i dojrzałej córki z młodą dziewczyną, która niespodziewanie pojawia się w ich życiu, wyłania się cały wachlarz odcieni zazdrości, rywalizacja i walka o granice własnego świata. W historii przyjaciółek: Pupy, Beby i Kukli, które wspólnie wybierają się w wakacyjną podróż, odkrywamy niemal wszystkie bolączki dojrzałych kobiet - poczucie osamotnienia, pragnienie miłości, tęsknotę za najbliższymi, bezradność. Nie brakuje tam jednak wielkiego apetytu na życie, ogromnego poczucia humoru i niespodziewanych zrządzeń losu. Życie jest bajką to prawdziwa, szczera, głęboka i niezwykle zabawna opowieść o tym, jak ciężko być kobietą. Zwłaszcza wtedy, gdy odkrywasz w sobie Babę Jagę...

Oprawa miękka

Format: 140x205

Liczba stron: 300

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-05-30

ISBN: 978-83-240-1596-2

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: Baba Jaga je snijela jaje

Tłumaczenie: Dorota Jovanka Cirlić

Recenzje

Stara baba ruszyła w tany
61 20
Powieść Dubravki Ugrešić bez wątpienia można nazwać bogactwem kontekstów, kopalnią kulturoznawczej wiedzy, ale i błyskotliwego humoru. Autorka reinterpretuje mit Baby Jagi, udowadniając, że każda kobieta ma w sobie coś z tej postaci. Ugrešić w inteligentny, intertekstualny, zabawny, a często wzruszający sposób pokazuje, że pod postacią odrażającego babona kryje się wrażliwa, osamotniona kobieta o pięknej duszy, spragniona ciepła, miłości i zrozumienia, a więc każda z nas.
>>> czytaj więcej
Baba Jaga jest w każdej z nas
57 17
Dubravka Ugrešić to znana autorka nie tylko powieści i zbiorów opowiadań, ale także esejów i szkiców krytycznoliterackich. Na rynku polskim ukazały się m.in. Muzeum bezwarunkowej kapitulacji, Nikogo nie ma w domu, Amerykański fikcjonarz czy Domowe duchy. Pisarka postanowiła wziąć udział w projekcie MITY, będącym łącznikiem między najwybitniejszymi współczesnymi pisarzami, którzy znane nam historie z dzieciństwa ubrali w nową szatę literacką i interpretacyjną. Mity jako teksty uniwersalne, mogą być przekładane na życie każdego człowieka i każdej społeczności. Promują uniwersalne wartości, tłumaczą wiele zjawisk i stają dla ludzi zwierciadłem życia i drogowskazem na przyszłość.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.