Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Życie Ewangelią. Spisane przez Jacka Moskwę

ks. Jan Zieja, Jacek Moskwa

Życie Ewangelią. Spisane przez Jacka Moskwę

Był żywym dowodem na istnienie Boga

Kiedyś od pewnego duchownego usłyszał, że „Ewangelią można było żyć w I wieku po Chrystusie, a nie dziś”. Ks. Jan Zieja, świadek wieku, rozkochany w naśladowaniu Chrystusa był zaprzeczeniem tej opinii i „żywym dowodem na istnienie Boga”.
Jego wizja życia Ewangelią była szczera i prowokacyjna, spójna i pozbawiona wątpliwości: Miłość większa niż śmierć. Inny bliski jak brat. Napisał modlitwę do Matki Bożej po hebrajsku, bo była Żydówką. Był orędownikiem nie otwartości, a miłości do starszych braci w wierze. Ratował ich podczas wojny, studiował ich historię, nie nawracał.

„Nigdy nie zabijaj nikogo”, wypisał kiedyś na polskiej fladze i wywiesił jak transparent. Był skrajnym pacyfistą, miał jechać do Indii, żeby dołączyć do ruchu Gandhiego. Został w Polsce i został jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Nie uznawał granic, uważał je za opresyjne. Pieszą pielgrzymkę do Stolicy Apostolskiej odbył bez pieniędzy i paszportu, w stroju żebraka. Dziś otworzyłby ramiona na uchodźców, bo Ewangelia nie znosi kompromisów.
Z kart wznowionej opowieści znów mówi do nas – zanurzonych w zmąconym świecie – prosto, surowo, kojąco.

Mówił prosto – o sensie życia i obecności Boga w dziejach świata. Mówił „naiwnie” – o prawdzie, braterstwie i miłości. Mówił proroczo i odważnie – o tym, o co spieramy się dziś. Wyprzedzając swój czas, mówił do nas, którzy w epoce zamętu łakniemy oparcia.
Magdalena Grochowska

Polecam lekturę „Życia Ewangelią” wszystkim, ale najbardziej moim braciom kapłanom oraz znajomym i nieznajomym antyklerykałom.
Jan Andrzej Kłoczowski OP

Oprawa miękka

Format: 144x205

Liczba stron: 344

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2010-09-13

ISBN: 978-83-240-1867-3

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Przeczytaj także

Ks. Jan Zieja - święty anarchista
„Tu mieszka dobry ksiądz" - zdanie to napisała anonimowa osoba na drzwiach domu księdza Jana Ziei w Radomiu. Trudno o prostsze i celniejsze w wymowie podsumowanie drogi księdza, który swoim życiem przekonywał, że nawet w XX wieku można iść drogą Chrystusa.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.