Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Małgorzata Szumska

Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii

Opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii

Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca, które chciałam odwiedzić, znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek, Staszek, został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię Jankę przesiedlono z rodziną w głąb Syberii. Byli krótko po ślubie, mieli maleńkiego synka. Ich miłość została wystawiona na najtrudniejszą próbę.

***

„Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Jest w tej opowieści i kolej transsyberyjska i buriacki szaman i morze samogonu, a także młodzi Rosjanie nieznający historii i kazachska bohema, której marzy się Zachód.

Oprawa miękka

Format: 144x205

Liczba stron: 336

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-09-29

ISBN: 978-83-240-2630-2

Przeczytaj także

Pozbawiona uprzedzeń i pełna wzruszeń
Recenzja Zielonej sukienki Małgorzaty Szumskiej w kwietniowym wydaniu „Voyage".
>>> czytaj więcej
Walczymy o Travelera
W kategorii „podróżnicza książka roku" w gronie pięciu nominowanych znalazły się dwie pozycje Znaku. Sprawdź, które książki walczą o nagrody.
>>> czytaj więcej
Oni wytyczali nowe szlaki
Zobacz, którzy autorzy podróżnicy zyskali uznanie redakcji Podróże w serwisie Gazeta.pl.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Historia i teraźniejszość
1 0
Wreszcie znalazłam czas na „Zieloną sukienkę". Do czytana zasiadłam wczoraj i nie odeszłam dopóki nie skończyłam! Wspaniała książka! Dwa razy się popłakałam. Raz, gdy babcia bohaterki spotkała się ze Staszkiem w Gułagu, a drugi raz, gdy Janka po wielu latach odbyła rozmowę telefoniczną z koleżanką z zesłania Szurą.
>>> czytaj więcej
Czym jest zielona sukienka?
13 13
Półki księgarskie zapełnione są rozmaitymi książkami podróżniczymi opisującymi wyprawy w różne strony świata. Czytelnik może czuć się zdezorientowany lub zagubiony, mając do wyboru ich mnogość. Ostatnio ukazała się „Zielona sukienka" Małgorzaty Szumskiej. Na stronie tytułowej przeczytamy dopisek: Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii. Treść owego dopisku wyjaśnia właściwie wszystko - autorka wyrusza w podróż, aby poznać i odtworzyć miejsca, które wiążą się z historią jej rodziny. Jest to więc książka, której treścią staje się podróż, a trasę wyznaczył przed laty Stalin (jak pisze autorka).
>>> czytaj więcej
Zielona sukienka Janki
20 21
Małgorzata Szumska jest aktorką teatru lalek i pełną pasji podróżniczką. Jej ostatnia podróż, bardzo osobista, znalazła odzwierciedlenie w książce „Zielona Sukienka". Małgorzata Szumska ukazuje w niej podróż, nie tylko w sensie geograficznym, ale również metafizycznym. To dla niej podróż przez historię rodziny, śladami babci Janki i dziadka Staszka. Podróż na Syberię tkwiła w autorce od lat, było pewne, że tam pojedzie, pozostawała kwestia - kiedy? I w końcu nadszedł ten czas, Małgosia Szumska spakowała plecak, pożegnała babcię i udała się w podróż swego życia. Pierwszy etap to Wileńszczyzna, miejsce, gdzie babcia Janka spędziła swoje dzieciństwo. W 1939 roku miała 9 lat....
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.