Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Katarzyna Włodyka De Simone

Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii

Toskania jest kobietą, aniołem mocno stąpającym po ziemi

Wyrusz śladem toskańskich fortun, zsyłanych i odbieranych przez los, talentów poetyckich i malarskich, które wzbijają się i gasną, aby zyskać nieśmiertelność wieki później. Opowiedziana pięknym, poetyckim językiem historia baśniowego Prato i jego mieszkańców jest zwierciadłem, w którym odbija się to, co najcenniejsze: sztuka, miłość i pasja.

Oprawa miękka

Format: 140x205

Liczba stron: 272

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2017-11-27

ISBN: 978-83-240-4990-5

Materiały o książce

Julia Wollner, magazyn śródziemnomorski „Lente”

"Żagiel na przełęczy" Katarzyny Włodyki De Simone nie opowiada o „innej Toskanii”, ale o Toskanii właściwej. O Toskanii najpiękniejszej, bo rozjaśnionej powrotami; ziemi, z której najpierw się ucieka, ale na koniec zawsze wraca, jak robili to Curzio Malaparte, Francesco Datini czy Filippo Lippi. Wspólne wątki ich losów, opisane lekko stylizowanym językiem, splatają się niespodziewanie ciasno, tworząc osnowę prowadzącą nas po ulicach słynącego z włókiennictwa Prato. Razem z autorką podążamy za tą nicią połączonych istnień, ciesząc się słowem. Urzeka ono znaczeniem, dźwiękiem i barwą; my obracajmy je w myśli i próbujmy zachować na dłużej.

Maciej A. Brzozowski, autor książek

Książkę Katarzyny Włodyki de Simone otwiera cytat z wiersza Zbigniewa Herberta. I słusznie, bo autorka w podobnie malarski, porywający sposób kreśli nam wizję „innej Toskanię" – nie tę znaną z filmów czy blogów, piękną, kolorową, sielankową. To Toskania silnych osobowości, Toskania ukazana nie z perspektywy Florencji, ale włoskiego odpowiednika Manchesteru czy Łodzi – Prato. Fascynująca, żywiołowa, urzekająca. Jak "Żagiel na przełęczy".

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.