Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mohammed Hanif

Wybuchowe mango

Tłumaczenie: Olga Masoń-Kędzierska

Paragraf 22 w pakistańskich realiach.
W 1988 roku rozbił się samolot, na pokładzie którego znajdował się kontrowersyjny przywódca Pakistanu generał Muhammad Zia ul-Haq, śmietanka sztabu oraz amerykański ambasador. Przyczyny katastrofy do dziś nie zostały wyjaśnione. Kto chciał śmierci polityka, który dokonał zamachu stanu, wprowadził osadzone na Koranie prawo oraz wydał wyrok śmierci na byłego premiera Zulfikara Aliego Bhutto? Teorii spiskowych nie brakowało, jednak żadna z nich nie dała ostatecznych odpowiedzi.
Znakomity debiut Mohammeda Hanifa to kolejna próba odpowiedzi na zagadkę tajemniczej śmierci dyktatora. Myliłby się jednak ten, kto po książce byłego pakistańskiego wojskowego, pisarza i dziennikarza spodziewałby się politycznego thrillera.
Książka Hanifa to mistrzowska analiza wojskowych absurdów i politycznych intryg, połączona z satyrą na dyktaturę, płytką wiarę i koszarowe zwyczaje. Bo czy do śmierci pewnego niezrównoważonego prezydenta mogła przyczynić się pijana wrona, naćpany pracownik pralni, niewidoma więźniarka i nietrafnie zinterpretowany fragment Koranu? Hanif snuje opowieść, w której zbrodnia, polityczna intryga i prywatna zemsta łączą się w inteligentną, skrzącą czarnym humorem historię o religii, przeznaczeniu i kulisach politycznych przewrotów.
Swoim debiutem Hanif podbił serca krytyków najbardziej prestiżowych dzienników. Powieść znalazła się na liście książek nominowanych do Nagrody Bookera w 2008 roku oraz Guardian First Book Award. W tym samym roku powieść pakistańskiego pisarza otrzymała nagrodę Shakti Bhatt First Book oraz wygrała 2009 Commonwealth Writers' Prize w kategorii Best First Book, region Europa i Azja Południowa.   
Seria PROZA nadaje rytm współczesnej literaturze.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 336

Data pierwszego wydania: 2009-06-15

ISBN: 978-83-240-1201-5

Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska

Tytuł oryginalny: A case of exploding mangoes

Tłumaczenie: Olga Masoń-Kędzierska

Recenzje

Wnikliwie i przekonująco
70 22
Trudno nie odnieść wrażenia, że przepustką do nominacji do nagrody Bookera może być ostatnimi laty odpowiednio egzotyczne brzmienie nazwiska pisarza. Najlepszym przykładem powieści jakby skrojonej na miarę tego typu nagrody - co świadczy jednocześnie na jej korzyść i niekorzyść - jest debiut pakistańskiego twórcy Mohammeda Hanifa „Wybuchowe mango", który stanowi literacko udany, podany z dużą dawką humoru obraz Pakistanu jako patologicznego państwa, w którym wojsko zajmuje rolę nadrzędną nad społeczeństwem.
>>> czytaj więcej
Satyra na armię
52 18
Wybuchowe mango, debiut byłego pilota Pakistańskich Sił Powietrznych, to trzymająca w napięciu alternatywna wersja tajemniczego zamachu na pakistańskiego prezydenta Zię Ul-Haqa. Autor w zręczny i błyskotliwy sposób przedstawia czytelnikowi własną, alternatywną historię śmierci pakistańskiego prezydenta.
>>> czytaj więcej
Szkoła emigrantów
66 24
Angielska szkoła powieści przeżywa rozkwit, choć - paradoksalnie - niewielki jest w tym udział rodowitych Anglików. Zadie Smith, Hari Kunzru, Kiran Desai to tylko kilkoro emigrantów, którzy w ostatnim czasie osiągnęli literacki sukces. Do tego grona można także dopisać pochodzącego z Pakistanu Mohammeda Hanifa. Jego debiutancka powieść „Wybuchowe mango" otrzymała w ubiegłym roku nominację do Bookera. Książka ta jest dowodem na to, że mieszanka egzotycznego pochodzenia, wychowania na anglojęzycznej klasyce i kursów creative writing musi przynieść efekt co najmniej przyzwoity. „Wybuchowe mango" krytycy okrzyknęli nowym „Paragrafem 22".
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.