Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wisława Szymborska

Wszystkie lektury nadobowiązkowe

„Homo Ludens z Książką jest wolny.
Przynajmniej na tyle, na ile wolnym być można.
Sam sobie ustanawia reguły gry, posłuszny własnej tylko ciekawości”.

Wolno nam czytać, co tylko zapragniemy. Wolno porzucić lekturę, ale i wracać ciągle do tych samych fragmentów. Wolno śmiać się i rozmyślać, i wyruszyć za sprawą książki, dokądkolwiek się zechce. Takimi prawami rządzi się zdaniem Wisławy Szymborskiej najpiękniejsza zabawa wymyślona przez ludzkość: czytanie książek.

Wszystkie „Lektury nadobowiązkowe” – błyskotliwe, zabawne i przenikliwe felietony – w jednym tomie

Rubryka, która od 1967 roku ukazywała się w „Życiu Literackim” pod tytułem „Lektury nadobowiązkowe”, szybko zyskała sympatię czytelników. I to tak dużą, że cykl ten kontynuowano potem w „Piśmie”, „Odrze” i „Gazecie Wyborczej”, teksty przedrukowywano także w osobnych wydaniach książkowych. Niniejsze jest już drugą edycją zbioru wszystkich felietonów Wisławy Szymborskiej, przygotowaną z okazji stulecia jej urodzin.

„Wszystkie lektury nadobowiązkowe” to aż 562 felietony – mieszczące subiektywne rozważania o czytaniu snute przez Wisławę Szymborską, niepoprawną czytelniczkę, uzależnioną od literatury koneserkę słowa drukowanego, buszującą wśród tekstów zdumiewająco różnorodnych. Wszystkie felietony układają się w zbiór olśniewający niezwykłością spojrzenia i zaskakujący właściwym autorce poczuciem humoru – erudycyjną opowieść o świecie, przyrodzie, historii i sztuce.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 848

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2015-10-05

ISBN: 978-83-240-6766-4

Przeczytaj także

Dzieła Wisławy Szymborskiej w Światowym Archiwum Arktycznym
Dzięki staraniom Fundacji Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz Piql Polska cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie niebawem zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do „Biblioteki Końca Świata" nastąpi 8 kwietnia 2021 roku.
>>> czytaj więcej
WISŁA wa SZYMBORSKA czyli rzeka poezji jak stąd do Krakowa
W środę 17 maja z okazji Roku WISŁY 2017 Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz a5, Entropia Słowa oraz Kino Atlantic zapraszają na wieczór poezji, limeryków, listów i wyklejanek „WISŁA wa SZYMBORSKA czyli rzeka poezji jak stąd do Krakowa".
>>> czytaj więcej
Festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej w Bolonii
W czwartek w Bolonii rozpoczyna się trzydniowy festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej, zorganizowany z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy przyznania jej literackiej Nagrody Nobla. Popularność poetki we Włoszech od lat jest kulturowym fenomenem.
>>> czytaj więcej
Fascynacje książkowe Wisławy Szymborskiej
Wisława Szymborska była uzależniona od książek. Nigdy nie czytała tych polecanych. Była niezależna - nie działała na nią reklama, zawsze sama wyszukiwała lektury.
>>> czytaj więcej

Partnerzy


Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.