Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża

Elżbieta Wiater

Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża

Poznaj świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat.

Święty Jacek – duchowy syn św. Dominika, od ośmiu wieków jeden z najskuteczniejszych orędowników, pierwszy polski święty, którego kult rozszerzył się m.in. na Azję i obie Ameryki.

Powołał do życia Zakon Kaznodziejski w Polsce, nigdy jednak nie był prowincjałem. Zakładał kolejne klasztory, ale nie osiadał w nich na stałe. Wybrał wędrowne kaznodziejstwo. Przemierzył wzdłuż i wszerz Polskę, Ruś i Prusy, głosząc Ewangelię poganom, schizmatykom, wszystkim potrzebującym.
Granice polityczne ani prawa fizyki nie stanowiły dla niego przeszkody. Uzdrawiał, wskrzeszał umarłych, uwalniał opętanych. Zmieniał oblicze Kościoła i całej Europy. Matka Boża obiecała mu, że zawsze go wysłucha, i wielokrotnie to udowadniała.

Jaką rolę w trzynastowiecznym świecie pełnił możny ród Odrowążów? Skąd wzięli się Domini canes – „Pańskie psy”? Co w cudownych żywotach Jacka jest faktem, a co legendą i dlaczego jego droga na ołtarze była tak długa?

Poznaj świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 256

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-11-02

ISBN: 978-83-240-4053-7

Rok wydania: 2015

Przeczytaj także

O świętym Jacku w Warszawie
W sobotę 5 grudnia zapraszamy do Warszawy na spotkanie z Elżbietą Wiater i rozmowę o jej książce „Wierny pies pański. Biografia świętego Jacka Odrowąża".
>>> czytaj więcej
O świętym Jacku w Krakowie
W piątek 27 listopada zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Wiater, autorką książki „Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża. W spotkaniu weźmie udział o. dr Tomasz Gału
>>> czytaj więcej
Wierny pies pański
4 listopada pojawi się w księgarniach książka "Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża" autorstwa Elżbiety Wiater. Autorka przedstawia w niej sylwetkę świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

dr Tomasz Gałuszka OP, dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego

„Dominikanie polscy mają szczęście nie tylko do wspaniałych świętych, ale również do nad wyraz dobrych hagiografów. Do ich listy trzeba dołączyć jeszcze jedną „hagiografkę” i wytrawną „dominikanolożkę” – dr Elżbietę Wiater (…). Prezentowana książka jest inna niż poprzednie biografie świętego Jacka. Autorka poznała bodaj wszystkie najnowsze opracowania naukowe dotyczące tego pierwszego polskiego dominikanina. Należy podkreślić, że nie ograniczyła się tylko do studiów historycznych i źródłowych, ale sięgnęła do prac archeologów, historyków sztuki i kultury średniowiecza. Rezultat jest imponujący, a co najważniejsze, święty Jacek Odrowąż ożywa na kartach książki i można go wręcz fizycznie dotknąć (…).
Święty Jacek fascynował XIII-wiecznych Polaków. Teraz przyszedł czas na ludzi XXI wieku."

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.