Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Marcin Zaremba

Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys

Obraz narodowej histerii, która prowadziła do wstrząsających zbrodni

Czerwonoarmiści, sprzedajni milicjanci, dezerterzy, bandyci, setki tysięcy kalek, sierot i żebraków. To oni tworzyli prawdziwy krajobraz powojennej Polski. Marcin Zaremba zabiera czytelnika w szokującą podróż po czasie, który zniknął z pamięci Polaków. Po spustoszonym przez wojnę państwie strachu, biedy i niepewności.

Wielka Trwoga to odarta z mitów i komunistycznych naleciałości historia pierwszych lat po II wojnie światowej. Autor pokazuje rozbite społeczeństwo, w którym na porządku dziennym były gwałty i grabieże, a niepewność jutra spędzała sen z powiek ludziom udręczonym przez pięcioletnią okupację. Czy wybuchnie kolejna wojna? Czy zdołam przetrwać głód i epidemie? Czy znajdę dom i jakiekolwiek zajęcie w kraju, który nawet nie ma ustalonych granic? Takie pytania zadawały sobie miliony Polaków. 

Wielka Trwoga to przełomowa praca naukowa, ale też fascynująca opowieść historyka i publicysty, obecnego na łamach „Polityki”, „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.   

Oprawa twarda

Format: 165x235

Liczba stron: 700

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-05-14

ISBN: 978-83-240-2246-5

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Przeczytaj także

Książki Znaku nominowane do Nagrody im. Moczarskiego!
Dwie książki Znaku - „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" Timothy'ego Snydera oraz „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera" Andrzeja Brzezieckiego zostały nominowane do ósmej edycji Nagrody Historycznej im Kazimierza Moczarskiego.
>>> czytaj więcej
Andrzej Brzeziecki otrzymał Nagrodę im. Turowicza
Miło nam poinformować, ze nasz autor Andrzej Brzeziecki został laureatem prestiżowej Nagrody im. Jerzego Turowicza.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Przeczytaj tekst

Ciekawostki historyczne

„W imię najszczytniejszych haseł Boskich i ludzkich zaklinamy was rodacy, byście nie poniżali się do roli szakali”. Tak apelowała 18 września 1942 roku redakcja „Biuletynu Informacyjnego”, czyli organu prasowego Armii Krajowej. Niewielu jej posłuchało. Mieszkańcy miast i wiosek w najlepsze korzystali z nadarzającej się okazji. Rabowali wszystko, co tylko zostało po wywiezionych z gett Żydach. („Niemcy mordowali Żydów. A Polacy? Rabowali wszystko, co po nich zostało”). Zobacz więcej >>

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.