Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Widnokrąg

Wiesław Myśliwski

Widnokrąg

Jedna z najważniejszych polskich powieści. Prowincja oglądana oczyma dorastającego chłopca, pełnokrwiste, niejednoznaczne postaci – wielowymiarowy świat, o którym nie sposób zapomnieć.

"Widnokrąg" jest z pewnością osobisty i na pewno w sporej mierze autobiograficzny (…). Jego fabuła, postacie, zdarzenia istnieją tak, jak istnieje otaczająca nas rzeczywistość – nie do końca przejrzyste i wytłumaczalne, wymagające bacznej uwagi, namysłu nad swym wewnętrznym sensem i konsekwencjami. Nie jest to z pewnością powieść ułożona wedle porządku przyczynowo-skutkowego; tajemnicą jej „jedności w wielości” jest już raczej fenomen życia – narodzin, przechodzenia z dzieciństwa w młodość, dojrzewania, starości i śmierci.
Jerzy Jarzębski

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 144x205

Liczba stron: 600

Wydanie: siódme

Data pierwszego wydania: 2007-05-14

ISBN: 978-83-240-5820-4

Przeczytaj także

Wiesław Myśliwski z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Patrząc na swoje życie z perspektywy 90 lat sądzę, że to literatura nauczyła mnie wolności - powiedział Wiesław Myśliwski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, podczas uroczystości wręczeniu mi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
>>> czytaj więcej
"Ucho igielne" nagrodzone!
Wiesław Myśliwski został laureatem 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w Kategorii Literatura Piękna - Proza. Nagrodę otrzymał za znakomitą powieść „Ucho Igielne".
>>> czytaj więcej
„Ostatnie rozdanie" nagrodzone na Litwie
Powieść Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie" („Paskutinis išdalijimas") otrzymała tytuł „Książka Tłumaczona roku 2018" na Litwie!
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim i Piotrem Biłosem
W najbliższy czwartek 10 sierpnia o godzinie 17 podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszynie zapraszamy na spotkanie z Wiesławem Myśliwskim i Piotrem Biłosem.
>>> czytaj więcej
Okazać wyrozumiałość losowi
W środę 26 października zapraszamy na spotkanie z cyklu Światło Literatury. Gościem będzie Wiesław Myśliwski, twórca wielkich narracji. Wybrane teksty przeczyta Jerzy Radziwiłowicz.
>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski uhonorowany nagrodą Literacką im. Franciszka Karpińskiego
Wiesław Myśliwski otrzyma tegoroczną Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Kapituła uhonorowała go za „najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim w Opolu
W poniedziałek 12 października zapraszamy do Opola na spotkanie z podwójnym laureatem Nagrody Nike Wiesławem Myśliwskim.
>>> czytaj więcej
Te tytuły trzeba znać!
Książki Znaku na liście najważniejszych powieści o Polsce z ostatniego ćwierćwiecza.
>>> czytaj więcej
Pisać jak Wiesław Myśliwski – konkurs
„Literatura pamięci. Twórczość Wiesława Myśliwskiego - lekcja wychowania" to temat ogólnopolskiego konkursu na esej organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu.
>>> czytaj więcej
Dwójkowy kanon literacki 25-lecia
Myśliwski, Libera, Franaszek, Kapuściński, Jan Paweł II, ks. Tischner, Szymborska - 8 książek naszych autorów wśród 25 najlepszych tytułów radiowej Dwójki.
>>> czytaj więcej
Plebiscyt Radiowej Dwójki
Czarny ogród Szejnert, Podróże z Herodotem Kapuścińskiego i 16 innych książek Znaku w plebiscycie Programu II Polskiego Radia.
>>> czytaj więcej
Najważniejsza książka plebiscytu radiowej Dwójki
Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego zajął 1. miejsce w plebiscycie na Najważniejszą Książkę 25-lecia organizowanym przez Program 2 Polskiego Radia. Naszemu Autorowi gratulujemy!
>>> czytaj więcej
Wiesław Myśliwski na Festiwalu Conrada
Dwukrotny laureat Nagrody Nike Wiesław Myśliwski będzie jednym z gości tegorocznego 7. Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Gdzie niebo spotyka się z ziemią
108 61
Nie lubię wsi. Boję się. Jestem mieszczański z krwi i kości. Ale gdzieś tam w tę krew i w te kości wsiąkł zapach gnoju, błota polnych dróg, które łączą wsie, kolonie, pola, z których wozami drabiniastymi zwożono siano. Zapach dróżek, którymi szło się do pobliskiego lasu zbierać maliny, poziomki, jeżyny. Do lasu, skąd w popłochu uciekałem, bo zobaczyłem zwiniętą w trawie czarną żmiję. Ten zapach wspomnień kiczowatych świętych obrazków nad łóżkami z ciemnego drewna, wyłożonymi pachnącą słomą, kłującą przez bielutkie prześcieradła. Zapach pościeli przesiąkniętej wilgocią ceglanych murów
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.