Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Utajone Miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945

Gunnar S. Paulsson

Utajone Miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945

Tłumaczenie: Elżbieta Olender-Dmowska

Książka otrzymała Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną 2009 Dla większości badaczy Holokaustu dzieje warszawskich Żydów z czasów II wojny światowej ograniczają się do dwóch faktów: ogromnej liczby ofiar oraz powstania w getcie.
Ale nie dla Gunnara S. Paulssona. Autor stawia pytania: czy to możliwe, że ukrywający się po aryjskiej stronie Żydzi oraz osoby, które im pomagały, stworzyli zakonspirowane utajone miasto? Czy to możliwe, że w Warszawie przeżył nie mniejszy procent ukrywających się Żydów niż w innych europejskich miastach? Czy to możliwe, że w pomoc Żydom, mniej lub bardziej świadomie, zaangażowanych było kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków? I czy to możliwe, że nic o tym wszystkim dotąd nie wiedzieliśmy?
Dzięki nowatorskiemu podejściu do relacji i pamiętników oraz analizie źródeł statystycznych autor odpowiada na te pytania twierdząco. Książka to godny naśladowania przykład naukowej rzetelności, odwagi w stawianiu pytań i nieustępliwości w poszukiwaniu odpowiedzi. „Historia Żydów ukrywających się w Warszawie autorstwa Gunnara S. Paulssona, to znaczący wkład w ogromną literaturę na temat Holokaustu. Zarówno jako studium przypadku konkretnej społeczności jak i jako przyczynek do debaty nad najbardziej istotnymi aspektami stosunków polsko-żydowskich w czasie niemieckiej okupacji”. Shimon Redlich, Uniwersytet Ben Guriona
„American Historical Review” Współwydawca: Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN    

Oprawa miękka

Format: 155 x 235 mm

Liczba stron: 424

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2008-01-09

ISBN: 978-83-240-12-52-7

Tłumaczenie: Elżbieta Olender-Dmowska

Przeczytaj także

Książki Znaku nominowane do Nagrody im. Moczarskiego!
Dwie książki Znaku - „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" Timothy'ego Snydera oraz „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera" Andrzeja Brzezieckiego zostały nominowane do ósmej edycji Nagrody Historycznej im Kazimierza Moczarskiego.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.