Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jonathan Walker

Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina

Tłumaczenie: Łukasz Witczak

Polska mogła być wolna już w 1945 roku. Tylko za jaką cenę?

„Rozpętacie kolejną wojnę, zginie 25 milionów ludzi. Ale was to nie obchodzi!” – wrzeszczy Churchill na Mikołajczyka jesienią 1944 roku. Chwilę później zleca przygotowanie tajnego planu ataku na Sowietów. Odkrycie tego planu przez Stalina oznaczałoby dla Polski zagładę.

W fascynującej książce Walker ujawnia po raz pierwszy tajemnice brytyjskich archiwów. Jak blisko niewyobrażalnej wojny byliśmy w lecie 1945 roku? Czy Polacy byliby w stanie walczyć ramię w ramię z nazistami przeciw Armii Czerwonej? Jak potoczyłby się los Polski, gdybyśmy tę wojnę wygrali?

Oprawa miękka

Liczba stron: 280

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-03-17

ISBN: 978-83-240-3003-3

Opracowanie graficzne: Paweł Rosołek

Tłumaczenie: Łukasz Witczak

Przeczytaj także

Kulisy konferencji w Jałcie
Salony pełne szczurów, sypialnie opanowane przez pluskwy i jedna łazienka. W takich warunkach Wielka Trójka decydowała o losach świata. Polecamy artykuł z portalu ciekawostkihistoryczne.pl.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Nie zakończyła się jeszcze II wojna światowa, gdy nad Europą zawisło widmo nowego konfliktu. 1 lipca 1945 r. blisko 4 mln alianckich żołnierzy miało wykonać uderzenie w kierunku Polski i uwolnić ją spod sowieckiej okupacji. Na ich drodze stanęłoby, obok Armii Czerwonej, również Ludowe Wojsko Polskie („Berlingowiec kontra miś Wojtek. Tak mogło wyglądać wyzwolenie Polski!”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Jak Waszym zdaniem wyglądała konferencja w Jałcie? Jeżeli spodziewaliście się wyłożonych złotem salonów, ekskluzywnych sypialni, kawioru jesteście w głębokim błędzie. („Kawior, pluskwy i jedna wanna. Jak naprawdę wyglądała konferencja jałtańska”). Zobacz --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

W sierpniu 1941 roku w Warszawie umieszczono olbrzymie płachty, przedstawiające żołnierzy Wehrmachtu, zmierzających walczyć z Sowietami. Na nich znajdowały się następujące napisy:
– Na froncie wschodnim, u boku żołnierza niemieckiego są Włosi, Hiszpanie, Belgowie, Norwegowie, Holendrzy, Słowacy, Węgrzy i Rumuni. A ty gdzie jesteś, Polaku?
Napisy dość szybko znikły. Ale sam pomysł nie odszedł w zapomnienie. („»Bogu dzięki za hitlerowców«. Czy sojusz polsko-nazistowski był możliwy?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Ociekające złotem salony pełne szczurów. Luksusowe sypialnie opanowane przez pluskwy. A do tego radzieckie specjalistki od mycia pleców, zimna woda w kranie i kilometrowe kolejki do łazienek. Jak bardzo Stalin nie starałby się robić dobrej miny do złej gry, nie mógł ukryć oczywistego faktu. Konferencja jałtańska wypadła po prostu kuriozalnie. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.