Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Trans w Hawanie

Leonardo Padura

Trans w Hawanie

Kubański kryminał jednego z najsłynniejszych pisarzy Hawany. W centrum Hawany zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny ubranego w piękną czerwoną suknię. Zamordowany okazuje się synem wpływowego dyplomaty. Jest gorąco. Porucznik Mario Conde nie ma ochoty pracować, wychodzić na ulicę, chwytać przestępców. Interesuje go jedynie rum i chłód ciała nowo poznanej partnerki. Sprawa zabójstwa wyrywa go jednak z objęć kochanki. By odkryć sprawców zbrodni, policjant musi zanurzyć się w sam środek światka transwestytów i homoseksualistów. Niepisanym królem jest tam Alberto Marques, dramaturg, gwiazda kubańskiego teatru, ofiara zamieszek politycznych, które zepchnęły go na margines ludzkiej uwagi i pamięci. Conde jest nim zafascynowany. Opowieści o paryskiej rewolcie ‘68 roku, Sartrze, literaturze i sztuce jedynie na pozór nie mają nic wspólnego z zabójstwem młodego mężczyzny. Wydaje się, że śledztwo utknęło w martwym punkcie. Conde jest coraz bardziej zmęczony i zniechęcony, zaczyna mieć dość pracy w policji i coraz częściej myśli o powrocie do pisarstwa. Wtedy odkrywa, że dzień, w którym został zamordowany chłopak, nie został wybrany przypadkowo - Dzień Przemienienia Pańskiego...
Bohater hawańskiej serii kryminalnej Padury, porucznik Mario Conde to człowiek o złożonej osobowości, pełen wątpliwości i kompleksów. Jest zaprzeczeniem stereotypu macho, w dodatku niespełnionym pisarzem, który przypadkiem został zwerbowany do szkoły policyjnej. Mając za sobą dwa nieudane małżeństwa, wybiera towarzystwo rybki bojownika, szklaneczki rumu i cygara, prowadząc śledztwa w niebanalny sposób.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 136x205

Liczba stron: 244

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-04-06

ISBN: 978-83-240-1328-9

Opracowanie graficzne: Aleksandra Machowiak, Daniel Mizieliński

Tytuł oryginalny: Mascaras

Recenzje

Zakładając maski
69 33
Doskonała książka. Najmroczniejsza z dotychczas opublikowanych w Polsce części hawańskiej tetralogii. Padura po mistrzowsku wykorzystuje schemat powieści kryminalnej, by z jego pomocą tworzyć głębokie i dojrzałe opowieści o dylematach współczesnego człowieczeństwa.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.