Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Filozoficzne oblicze Ryszarda Kapuścińskiego

"Ten Inny" to zbiór wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu.
Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym wielokulturowym świecie. Pokazuje ewolucję tego pojęcia w wyniku rozwoju i zderzeń różnych cywilizacji. Inspiracją dla Kapuścińskiego są oczywiście jego niezliczone reporterskie podróże, ale także współczesna myśl filozoficzna, zwłaszcza koncepcje Innego stworzone przez Lévinasa i Tischnera. Lektura tej książki może być zaskoczeniem dla tych, którzy za Innych przywykli uważać tylko ludzi należących do innej kultury, o innym kolorze skóry czy posługujących się innym językiem. Książka została laureatem Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 80

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2006-06-08

ISBN: 978-83-240-2032-4

Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska

Recenzje

Próba człowieczeństwa
89 44
Reakcja moich uczniów - nastolatków - może wystarczy za recenzję: "Proszę Pani, to gdzie można dostać książki tego gościa?". Zakochałam sie platonicznie w pisarstwie Kapuścińskiego po lekturze Podróży z Herodotem (fascynacja starożytnością) i wywiadu z nim (pragnienie wiedzy o człowieku, który zajął mi czas na sprawdzenie klasówek). Potem Heban, Szachinszach, Ten Inny,.... Po prostu uzależnienie od niezwykłego reportażu.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.