Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jan Karski

Tajne państwo

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

ROK 2014 ROKIEM JANA KARSKIEGO W SETNĄ ROCZNICĘ JEGO URODZIN

Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz. Wpadł tylko raz. Torturowany przez Niemców, bojąc się, że zdradzi, targnął się na swoje życie. Ryzykując rozstrzelanie, przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy. Złożył przywódcom aliantów wstrząsający raport o nazistowskich zbrodniach. On pierwszy usiłował obudzić sumienie świata i zatrzymać Holokaust.

Nazywał się Karski. Jan Karski – najsłynniejszy kurier Polski Walczącej.

„Tajne państwo” ukazało się w Ameryce w 1944 roku i natychmiast stało się bestsellerem. W siedemdziesiątą rocznicę premiery legendarna książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu. Powinien ją mieć na półce każdy polski patriota.

Oprawa twarda

Liczba stron: 352

Wydanie: drugie (pierwsze w Znaku)

Data pierwszego wydania: 2014-04-14

ISBN: 978-83-240-3005-7

Opracowanie graficzne: Michał Pawłowski

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

Przeczytaj także

Spotkanie w Krakowie
Portal Ciekawostki Historyczne zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą wokół książki Jana Karskiego Tajne Państwo. Wstęp wolny!
>>> czytaj więcej
Mlodzież dla młodzieży w Krakowie
Już w środę, 14 maja 2014 zapraszamy na jedyne spotkanie o polskim bohaterze - Janie Karskim, na którym zabrzmi hip hop. Musisz to usłyszeć!
>>> czytaj więcej
Nazywał się Karski. Jan Karski.

Mógł zmienić losy świata. Jeśli nie znasz jego historii przyjdź na spotkanie do Muzeum Powstania Warszawskiego we wtorek, 29 kwietnia 2014.

 


>>> czytaj więcej
Spotkanie w Łodzi
W 70. rocznicę światowej premiery Tajnego państwa prezentujemy nowe wydanie legendarnej książki Jana Karskiego.
>>> czytaj więcej
Spotkanie w Rudzie Śląskiej

W czwartek, 24 kwietnia 2014 roku zapraszamy na promocję książki Jana Karskiego Tajne państwo.

 


>>> czytaj więcej
Spotkanie w Lublinie
23 kwietnia 2014 roku zapraszamy na spotkanie z okazji nowego wydania książki Tajne Państwo Jana Karskiego.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Akcja „Znałem Karskiego”

W ramach Roku Jana Karskiego Klub Kuriera rozpoczął serię wywiadów z osobami, które znały osobiście Jana Karskiego. Ich celem jest zebranie możliwie jak największej ilości relacji o patronie Klubu. Odbył się już wywiad z byłym prezydentem Łodzi, Markiem Czekalskim, który nawiązał kontakty między Łodzią a profesorem Karskim. Gościł w mieszkaniu profesora w USA i sam go przyjmował u siebie w domu. Tylko ten pierwszy wywiad pokazuje, jak dużo możemy dowiedzieć się, rozmawiając ze znajomymi Jana Karskiego. Czekamy na kontakty od osób, które znały osobiście Jana Karskiego. Więcej informacji o akcji --> Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Barack Obama

Jan Karski rozświetlił jeden z najmroczniejszych rozdziałów historii, a jego bohaterska interwencja w obronie niewinnych nigdy nie zostanie zapomniana.

Alan Furst

Gdybyście chcieli przeczytać o człowieku bardziej odważnym i honorowym niż Jan Karski, nie miałbym pojęcia, kogo polecić.

Ciekawostki historyczne

Najbardziej spektakularnymi metodami, jakimi Armia Krajowa posługiwała się w walce z Niemcami, w powszechnej świadomości były zamachy bombowe, egzekucje na zbrodniarzach, wysadzanie pociągów. Wszystkie te działania wiązały się jednak z krwawymi represjami, dlatego też postanowiono sięgnąć po metody bardziej nieoczywiste, a zadające niemieckiej armii bolesne straty… („Wszy, tyfus i kryminaliści. Najbardziej nietypowe metody walki z okupantem”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Nie każda akcja odbicia więźnia przez Armię Krajową sprowadzała się do strzelaniny. Na to, by oswobodzić swoich ludzi, Polska Podziemna miała wiele nowatorskich, a nawet szalonych pomysłów, wśród których mogła się znaleźć wizyta u dentysty lub podrzucenie fałszywych zwłok („Żywe trupy i ucieczka na golasa. Jak AK odbijała więźniów z rąk gestapo?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Mówiąc i pisząc o Polskim Państwie Podziemnym zwykle wspomina się o nich mimochodem. W przeciwieństwie, np. do sanitariuszek, które ratowały życie rannych żołnierzy, praca łączniczek nie była aż tak spektakularna. Ale gdyby nie one, Armia Krajowa nie przetrwałaby nawet tygodnia. Każdego dnia ryzykowały życiem, przenosząc meldunki, broń i trefne paczki. Wykonywały najniebezpieczniejszą pracę w polskiej konspiracji. To smutne, że dzisiaj niemal nikt o nich nie pamięta („Łączniczki. Kobiety, bez których nie byłoby Armii Krajowej”). Zobacz więcej >>

Partnerzy


Recenzje

Lektura obowiązkowa
28 28
W 2014 r. minęła setna rocznica urodzin Jana Karskiego. Tak naprawdę nazywał się Jan Kozielewski i w 1939 r. zajmował się przygotowaniami do napisania doktoratu z dziedziny demografii. Ukończył uniwersytet we Lwowie i roczną służbę wojskową. Trzy lata zajęły mu badania, którym oddawał się w bibliotekach Szwajcarii, Niemiec i Anglii. Chyba nigdy nie przypuszczał, do czego przydadzą mu się szlifowane z wytrwałością języki obce.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.