Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Szpiedzy PRL-u

Byli szpiegami na usługach komunistów. Czy mogli jednocześnie być polskimi bohaterami?

Infiltrowali wrogie struktury. Zdobywali bezcenne dane wywiadowcze. Wtapiali się w kapitalistyczne społeczeństwa, w niczym nie zdradzając swojego pochodzenia i prawdziwej profesji.

Andrzej Czechowicz przeniknął do zespołu Radia Wolna Europa, zdobywając sławę „prawdziwego Hansa Klossa”. Jan Kaszubowski bez mrugnięcia okiem zniszczył struktury Armii Krajowej, a w 1945 roku przeszedł pod skrzydła NKWD. Marian Zacharski wykradł z USA schematy najnowocześniejszych systemów zbrojeniowych i stał się żywą legendą wywiadu.

Dwóch odważnych historyków Instytutu Pamięci Narodowej, Patryk Pleskot i Władysław Bułhak, rzuca światło na skrywane od lat tajemnice PRL-owskiego wywiadu. „Szpiedzy PRL-u” to pierwsza próba prześledzenia ściśle tajnego projektu szkolenia polskich agentów. „Nielegałowie” znani z serialu „Zawód: Amerykanin” istnieli w rzeczywistości. Także w tajnych służbach Bieruta, Gomułki i Gierka.

Nieudacznicy czy asy wywiadu? Nieosądzeni zbrodniarze czy ludzie zasłużeni dla swojej ojczyzny? Najwyższa pora odkryć kim byli naprawdę.


Szukasz pomysłu na prezent? Polecamy kolekcjonerskie zawieszki zapachowe dla miłośników PRL'u

Zobacz jak je otrzymać


Oprawa twarda

Format: 135x210

Liczba stron: 478

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-10-20

ISBN: 978-83-240-3042-2

Opracowanie graficzne: Filip Kuźniarz

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Polska Rzeczpospolita Ludowa była bez wątpienia krajem mlekiem i miodem płynącym. Mieliśmy najlepsze samochody, najwyższe budynki i najpiękniejsze kobiety. I tylko szpiegów szkoliliśmy metodami co najmniej… dziwacznymi („Zabawa w wyklejanki. Jak szkolono superszpiegów PRL?”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Była pełnokrwistą Niemką, osobą głęboko wierzącą, ponoć nie znosiła fałszu i obłudy. Po wojnie z tylko sobie znanych powodów została agentką wywiadu. Nie szpiegowała jednak dla żadnego z nowych niemieckich państw. W przeciwieństwie do swoich sławnych kolegów nigdy nie dała się rozpracować, ani tym bardziej złapać. Chcecie wiedzieć, o kim mowa? („Brunner w spódnicy. Najlepszym szpiegiem PRL-u była kobieta”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.