Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Janosch

Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka

Tłumaczenie: Emilia Bielicka

Kolejna śląska opowieść autora niezapomnianej, bestsellerowej powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”.

Używając grubej kreski, Janosch szkicuje panoramę małomiasteczkowych charakterów, ludzkiej zbieraniny, która przez lata tworzyła niepowtarzalny klimat śląskiej prowincji, mrowiła się w familokach, podwórkach i ogródkach przykopalnianych osiedli.

Nierozgarnięta Elza podkochuje się we fryzjerze, jej przyszły mąż, Hannek – lokalny spryciarz, uwodzi każdą napotkaną kobietę, Dziubowa – głowa rodziny
i kamieniczniczka, sieje postrach, Dziuba staje się niemym świadkiem rodzinnej farsy. Na granicy tego karykaturalnego świata Janosch umieszcza Hrdlaka – miejscowego głupka, który tak naprawdę wie więcej niż inni. Jego magiczną mądrość doceniają tylko dzieci i obcy. Do czasu.

Dewocja, gorzała, groteska i konwenanse – Hrdlak (a może sam Janosch?) pozwala nam zobaczyć siebie w krzywym zwierciadle i serdecznie choć gorzko zaśmiać się z własnego losu.

Pisarz czułym okiem, ale z charakterystycznym dla siebie dystansem i drapieżnością, przygląda się Śląskowi, którego chore piękno jest jednocześnie straszne i urzekające. Tę magiczną krainę możemy odnaleźć już tylko w powieściach Janoscha.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 176

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-08-25

ISBN: 978-83-240-3208-2

Opracowanie graficzne: Ewa Satalecka

Tytuł oryginalny: Von dem Gluck, Hrdlak gekannt zu haben

Tłumaczenie: Emilia Bielicka

Przeczytaj także

Nowa książka Janoscha o Śląsku i Ślązakach
15 września zapraszamy do Teatru Nowego w Zabrzu na uroczystą premierę książki Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka. Jednym z gości spotkania będzie Jerzy Illg, redaktor naczelny Znaku.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.