Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Szanse etyki w zglobalizowanym świecie

Zygmunt Bauman

Szanse etyki w zglobalizowanym świecie

Tłumaczenie: Jacek Konieczny

Globalizacja to proces, którego w żaden sposób nie da się zatrzymać, a tym bardziej odwrócić. Nie znaczy to jednak, że mamy zrezygnować z prób wpływania na losy świata, w którym żyjemy. Wiele zależy od naszej zgody lub sprzeciwu wobec jednostronnej formy, jaką globalizacja przyjęła.

Globalizacja jest jak dotąd procesem czysto negatywnym. Globalizują się na potęgę i w zawrotnym tempie finanse i kapitały inwestycyjne, obrót towarowy, obieg informacji, szmugiel narkotyków, mafie, terroryzm. Władzę nad człowiekiem zdobywają korporacje, które monopolizują rynek usług i towarów. Nie zaczęła się natomiast na dobre globalizacja pozytywna, czyli globalizacja kontroli społecznej, prawodawstwa, sądownictwa, a przede wszystkim zasad etycznych, jakie wszystkiemu temu winny nadać cel i kierunek.
Czy ekolodzy walczący z globalnym ociepleniem, blokady szczytów G8, rozwój społeczności zwolenników open source'u mogą zapoczątkować globalizację pozytywną?

Profesor Bauman przekonuje, jak wiele może zmienić refleksja nad etycznymi wyzwaniami współczesnego świata.

Szanse etyki w zglobalizowanym świecie to zbiór wykładów przygotowanych przez Zygmunta Baumana dla Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Oprawa twarda

Format: 124 x 195 mm

Liczba stron: 288

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2007-09-14

ISBN: 978-83-240-0870-4

Opracowanie graficzne: Maria Gromek

Tłumaczenie: Jacek Konieczny

Przeczytaj także

Zmarł Zygmunt Bauman
Socjolog i filozof, znany i ceniony na całym świecie, autor kilkudziesięciu książek - w tym m.in. „Nowoczesność i Zagłada", „Płynna nowoczesność" czy „Ponowoczesność jako źródło cierpień" - zmarł w poniedziałek 9 stycznia w Leeds. „Nadzieja to jest jedyny element nieśmiertelny w człowieku", mówił. „Nic nie może zamordować nadziei, bo ona nie żyje w tym świecie, skąd pochodzą dowody, ale w przyszłości".
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.