Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Strach.
Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. 
Historia moralnej zapaści

Jan Tomasz Gross

Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści

Książka, której angielskie wydanie wywołało burzę polemik i komentarzy! Jan Tomasz Gross znów dotyka bolesnej tematyki antysemityzmu. Odkrycia, których dokonał, pisząc o sprawie zamordowanych przez polskich sąsiadów Żydów z Jedwabnego, wstrząsnęły opinią publiczną i zmusiły nas do rewizji głęboko zakorzenionej wizji własnej historii. W Strachu... autor analizuje doświadczenia wracających do domów polskich Żydów i konfrontuje je z najnowszymi polskimi i światowymi badaniami naukowymi. Efektem jest socjologiczno-historyczny esej, który omawia kwestię antysemityzmu w Polsce tuż po zakończeniu wojny, i który swoją kulminację znajduje w reinterpretacji największego w powojennej Europie pogromu Żydów w Kielcach. To książka, która zmusza do myślenia i szczerej rozmowy.

Oprawa twarda

Format: 155 x 235 mm

Liczba stron: 352

Data pierwszego wydania: 2008-01-08

ISBN: 978-83-240-0876-6

Recenzje

Niewygodna prawda
66 32
Trudno jest oceniać taką książkę jak "Strach..." Jana Grossa, nie będąc badaczem historycznym. Trudno i niezręcznie. Dlatego moja recenzja będzie raczej polemiką z głosami krytycznymi - czy wręcz napastliwymi - które w momencie wydania owej książki (a nawet jeszcze przed...) pojawiały się nader często we wszelakich mediach. Odniosę się więc do kilku najczęściej głoszonych zarzutów.
>>> czytaj więcej
Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie
69 34
W Polsce istnieje ostatnio chyba moda na krytyczne podeście do książek jeszcze przed zapoznaniem się z lekturą czy nawet przed ich wydaniem.
>>> czytaj więcej
Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie
76 29
Nie zdziwiłem się, że nowa książka Grossa wzbudziła tyle kontrowersji. Można się tego było spodziewać po autorze "Sąsiadów".
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.