Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Oleg Khlevniuk

Stalin. Nowa biografia

Tłumaczenie: Dorota Bal

Ukoronowanie 20 lat badań najwybitniejszego znawcy epoki stalinizmu

Przełomowa biografia, oparta na osobistych zapiskach dyktatora

Z pasją czyta protokoły z przesłuchań. Pisze szczegółowe scenariusze pokazowych procesów. Otaczają go pochlebcy gotowi wykonać każdy jego rozkaz. Ci sami ludzie nie robią nic, sparaliżowani strachem, gdy w marcu 1953 roku umiera w samotności. Właśnie ostatnie godziny dyktatora stają się punktem wyjścia najnowszej biografii sowieckiego przywódcy.

Wybitny rosyjski historyk sięga jako pierwszy po 400 ulubionych książek Stalina z jego odręcznymi notatkami, dziesiątki tysięcy raportów, dzienniki wizyt w jego biurze na Kremlu. Zawartości niedawno odtajnionych moskiewskich archiwów nie znajdziesz w żadnej innej książce.

Przez ponad dwie dekady studiowałem życie tego człowieka oraz logikę i powody leżące u podstaw jego działań. Praca ta była dla mnie stresująca i emocjonalnie wyczerpująca, ale to jest właśnie moje powołanie. Paradoksalne zwroty w najnowszej historii Rosji, które mają miejsce w ostatnich czasach, sprawiły, że moje badania zyskały więcej niż tylko naukowe znaczenie.
Oleg Khlevniuk


Zniewalająca, błyskotliwa i przełomowa. Ta książka potwierdza, że Khlevniuk jest prawdopodobnie najwybitniejszym żyjącym znawcą tematyki związanej ze Stalinem. Obowiązkowa lektura.
Simon Sebag Montefiore, autor Dworu czerwonego cara



Nikt na świecie nie wie o wewnętrznym funkcjonowaniu sowieckiej władzy za czasów Stalina więcej niż Oleg Khlevniuk. Stalin. Nowa biografia to książka pięknie i pomysłowo skomponowana, głęboko moralna i przystępnie napisana. Będzie punktem odniesienia dla wszystkich przyszłych biografii Stalina. Arcydzieło.
Jan Plamper, autor Kultu Stalina. Studium alchemii władzy

Oprawa twarda

Format: 163x235mm

Liczba stron: 544

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-02-29

ISBN: 978-83-240-3450-5

Tłumaczenie: Dorota Bal

Przeczytaj także

Gdy zachodzi Słońce narodów... Polskie media o śmierci Stalina
Nocą z 1 na 2 marca 1953 r. Stalin miał udar mózgu, w wyniku którego został sparaliżowany. Śmierć mogła nadejść w każdej chwili. Przywódca nie wyznaczył ani swojego następcy, ani też nie przygotował mechanizmów prawnych ułatwiających przejęcie władzy. Być może wyobrażał sobie, że będzie żył wiecznie, a do tej wizji przyzwyczajał także społeczeństwo Związku Sowieckiego i krajów satelickich? Jeśli więc oczekiwano odejścia Wodza, to tylko po cichu.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.