Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mariusz Sieniewicz

Spowiedź Śpiącej Królewny

"Spowiedź Śpiącej Królewny" to gorzko-zabawna opowieść o jednym dniu z życia współczesnej kobiety, zmagającej się z terrorem płci, piękna i czasu.

Emi dobiega czterdziestki i jest singielką uwikłaną w żenujące związki z mężczyznami. Cierpi na narkolepsję - kilka razy dziennie zapada w sen i śni swoje samobójstwo. Jednak w ostatniej chwili, jak na złość, ktoś z zewnątrz wdziera się w sen: a to „były” (i to nie jeden!), a to zrzędliwa matuchna z ojczulkiem, a to sam... Jezus. Zamiast skończyć w trumnie, Emi musi wracać do świata jawy. I tak w kółko, naprzemiennie: sen - jawa - śmierć.

Pewnego dnia w pracy zjawia się tajemnicza Białorusinka i oznajmia, że jest siostrą Emi, jednocześnie kategorycznie domaga się, żeby załatwić jej jakieś „ciacho” na wieczór. Chcąc, nie chcąc, Emi zabiera nieznajomą w podróż przez miasto w poszukiwaniu mężczyzny. Podróż zmienia się jednak w kobiecą odyseję, ponieważ co mężczyzna, to żałość, porażka. Potomkowie Adama gonią w piętkę i cichnie pieśń o ich wielkości.

O ile Śpiące Królewny, takie jak Emi, wciąż jeszcze istnieją, to po rycerzach nie został nawet ślad...  

Spowiedź Śpiącej Królewny to gorzko-zabawna opowieść o jednym dniu z życia współczesnej kobiety, zmagającej się z terrorem płci, piękna i czasu. To rozliczenie z wizerunkiem mężczyzny, który istnieje dzisiaj w trzech odmianach: depresyjnego kastrata, patriotycznego fanatyka i ogarniętego obsesją na własnym punkcie narcyza. 

Oprawa miękka

Format: 140 # 205

Liczba stron: 260

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-03-19

ISBN: 978-83-240-1896-3

Opracowanie graficzne: Marianna Sztyma

Przeczytaj także

Spotkanie z Mariuszem Sieniewiczem w Białymstoku
W czwartek 5 października zapraszamy na Festiwal Zebrane w Białymstoku i na spotkanie Mariuszem Sieniewiczem poświęcone jego najnowszej powieści „Plankton".
>>> czytaj więcej
Niepokojące memento z przyszłości
Stolica Apostolska została przeniesiona pod Sztokholm, stolicą Polacji jest Olsztyn, a Kraków został właśnie niemal zmieciony z powierzchni ziemi w zamachu terrorystycznym. Ukarany za nieposłuszeństwo kapucyn brat Artur trafia pod Wawel, by nieść pomoc potrzebującym. Na miejscu okazuje się, że jego misja ma zupełnie inny charakter.
>>> czytaj więcej
Mariusz Sieniewicz na Festiwalu Dwa Brzegi
Podczas Festiwalu Filmowego Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym odbędzie się spotkanie autorskie Mariusza Sieniewicza, w ramach cyklu "Niesfilmowani".
>>> czytaj więcej
"Walizki hipochondryka" nominowane do Wawrzynu!
Z radością informujemy, że "Walizki hipochondryka" Mariusza Sieniewicza zostały nominowane do WAWRZYNU - Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2014.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Kinga Dunin o książce

”Królewna śpi i śni swoją śmierć, bo nie pasuje do świata tradycyjnych ról przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn. Nie pasuje też do Polski.
Śpi, by zmienić się w wiedźmę.To opowieść o kobiecym dążeniu do wolności, dla której brakuje języka. O kobiecym gniewie.
Mocna, brawurowa, śmieszna.
Wyzwalająca.”

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.