Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Spadający nóż

Zbigniew Mentzel

Spadający nóż

Zbigniew Mentzel, posiadacz ogromnej wiedzy o tajemnicach giełdy, podejmuje ryzyko, oddając do rąk czytelnika ni to dziennik, ni to pamiętnik – prozę na wskroś autobiograficzną.

„Nie łapie się spadającego noża! – taką przestrogę słyszą zwykle giełdowi gracze w czasie krachu. To symbol wysokiego ryzyka, które odważni (a może tylko: nierozsądni) czasami jednak podejmują. Akcje najlepiej kupować wtedy, gdy są tanie, a najtańsze są, gdy na parkiecie leje się krew…”

Zbigniew Mentzel, posiadacz ogromnej wiedzy o tajemnicach giełdy, mateczniku ryzykantów, podejmuje ryzyko oddając do rąk czytelnika wariację literacką, osobliwy pamiętnik - prozę na wskroś autobiograficzną. Główny bohater Zbigniew M. zmaga się z psychozą maniakalno-depresyjną, trawiącą go gorączką myśli i nadpobudliwością. Ten paranoiczny brak równowagi oddaje niepokój, ściśle związany z życiem wśród mnożących się paradoksów współczesnej rzeczywistości.

"Czy diagnoza nie została postawiona błędnie? Może w ogóle nie było do niej podstaw. Chorobliwa galopada skojarzeń? Może raczej przejaw ciekawości świata w całym jego nieskończonym bogactwie. Odważna wyobraźnia. Temperament. Namiętność."

Zbigniew Mentzel - autor głośnej powieści "Wszystkie języki świata" (finalistki Nagrody Literackiej Nike za rok 2005) opublikował też m.in. opowiadania "Niebezpieczne narzędzie w ustach" i dwa tomy dociekliwych rozmów z Leszkiem Kołakowskim "Czas ciekawy, czas niespokojny".

Oprawa twarda

Format: 140x205mm

Liczba stron: 192

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-02-29

ISBN: 978-83-240-4093-3

Przeczytaj także

Zbigniew Mentzel z nominacją do Śląskiego Wawrzynu Literackiego
Książka Zbigniewa Mentzla „Spadający nóż" została nominowana do Śląskiego Wawrzynu Literackiego - Nagrody Biblioteki Śląskiej.
>>> czytaj więcej
Spotkanie ze Zbigniewem Mentzlem w Łodzi
W niedzielę 22 maja zapraszamy do ogrodu Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93) na spotkanie ze Zbigniewem Mentzlem oraz na rozmowę o jego najnowszej książce „Spadający nóż".
>>> czytaj więcej
Spotkanie ze Zbigniewem Mentzlem
W czwartek 31 marca wraz z kwartalnikiem artystycznym „Bliza" zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Spadający nóż" Zbigniewem Mentzlem.
>>> czytaj więcej
Zbigniew Mentzel o literackich inwestycjach
Po dziesięciu latach od swojej debiutanckiej powieści „Wszystkie języki świata" Zbigniew Mentzel podarował czytelnikom nową, niezwykle oryginalną pod względem formy, książkę „Spadający nóż".
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.