Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Aleksandra Gumowska

Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później

Naczelny wódz przyjął ją jak córkę, wodzowa nadała jej imię swojego podklanu, zamieszkała w chatce z liści

Kiedy pierwszy raz dotarła na Wyspy Trobrianda, poczuła się jak w środku czarno-białego zdjęcia Bronisława Malinowskiego sprzed niemal stu lat. Jego „Życie seksualne dzikich” nabrało kolorów.

Naczelny wódz przyjął ją jak córkę, wodzowa nadała jej imię swojego podklanu,
zamieszkała w chatce z liści.

Bez prądu, gazu, toalet.

Turystów przybywa tu niewielu, pieniądze nie są niezbędne, a moc czarowników zwalcza się po nowemu – mocą Jezusa.

Szesnastoletnie dziewice nadal jednak nie istnieją. A nocą, jak wówczas, atakują wiedźmy.

Oprawa miękka

Format: A5

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-06-16

ISBN: 978-83-240-2570-1

Przeczytaj także

Walczymy o Travelera
W kategorii „podróżnicza książka roku" w gronie pięciu nominowanych znalazły się dwie pozycje Znaku. Sprawdź, które książki walczą o nagrody.
>>> czytaj więcej
Oni wytyczali nowe szlaki
Zobacz, którzy autorzy podróżnicy zyskali uznanie redakcji Podróże w serwisie Gazeta.pl.
>>> czytaj więcej
Najgorętsza Książka Lata 2014
Chutnik, Grzebałkowska, Gumowska, Huelle, Myśliwski - książki naszych autorów walczą w plebiscycie TVP Kultura o miano idealnej lektury na wakacje. Głosowanie trwa do 23 sierpnia 2014.
>>> czytaj więcej
O seksie i czarach z czytelnikami
W środę, 18 czerwca zapraszamy do Warszawy na spotkanie Mariusza Szczygła z autorką książki Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później.
>>> czytaj więcej
Jest betel, będzie seks
Na Triobriandach najważniejszy jest wuj. Co nie oznacza, że ojciec jest nieważny. Polecamy wywiad z Aleksandrą Gumowska, autorką książki Seks, betel i czary, który ukazał się w ostatnim Dużym Formacie.
>>> czytaj więcej
Dyskusja o życiu seksualnym dzikich
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół książki Seks, betel i czary Aleksandry Gumowskiej w sobotę, 14 czerwca o godz. 13.00 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.
>>> czytaj więcej
Książka o niepowtarzalnym uroku
Chwalimy się! Książka "Seks, betel i czary" Aleksandry Gumowskiej została Podróżniczą Książką Roku 2014 w konkursie Travelery National Geographic Polska.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Podróżnicza Książka Roku 2014

Książka "Seks, betel i czary" Aleksandry Gumowskiej została Podróżniczą Książką Roku 2014 w konkursie Travelery National Geographic Polska!

Tak motywowało swój werdykt jury: za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża Czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe. I jeszcze: książka reporterska o niepowtarzalnym uroku. Więcej --> Zobacz >>

Mariusz Szczygieł

„Podejrzewam, że Kapuściński podskoczyłby z zachwytu. Zawsze marzył o podróży śladami Malinowskiego, miał ją w planach. Potem nie pozwoliły mu na nią siły. A ja liczyłem na to, że któryś z reporterów wykona jego plan w zastępstwie.
Nie sądziłem, że będzie to kobieta, a do tego krucha Ola, którą znam od lat.
Do jednej rzeczy jednak Mistrz K. by się nie posunął. Jestem przekonany, że nigdy nie użyłby w tytule słowa "seks". Już po tym widać, jak zmienił się świat”.

Wojciech Jagielski

„Przepełniona podróżniczą namiętnością opowieść o zakątku na końcu świata, dokąd w ostatnią pisarską wyprawę wybierał się Ryszard Kapuściński".

Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Beksińscy. Portret podwójny

Jeśli ktoś w tej historii jest dziki, to na pewno nie rdzenni mieszkańcy Trobriandów i okolic. Wierni zasadom i tradycji, o wyższym poczuciu moralności niż cała reszta świata razem wzięta. Jeśli ktoś im rozwala życie to turyści, misjonarze i czasem antropolodzy, którzy próbują naginać ich fascynującą rzeczywistość do swojej. Tylko nieliczni odwiedzający, jak reporterka Aleksandra Gumowska, która odbyła podróż śladami Bronisława Malinowskiego, starają się wtopić w życie swoich bohaterów, przyjmując ich zwyczaje, szanując ich odrębność, żyjąc w ich domach, jedząc z nimi. Trobriandczycy uznali ją za swoją, nadali imię Kadamwasila, pozwolili uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, jeść posiłki z wodzem, opowiadali o czarach, zwierzali się z przeszłości, chcieli się przyjaźnić. „Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później” to książka od której nie sposób się oderwać.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.