Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jerzy Illg

Rozmowy

Szczere rozmowy o tym, co najważniejsze.

Zbiór rozmów Jerzego Illga z zaprzyjaźnionymi poetami i artystami – a zarazem autorami Znaku – ukazuje się z okazji jubileuszu 55-lecia Wydawnictwa. Powstawały one na przestrzeni prawie trzydziestu lat – w czasie uroczystości noblowskich w Sztokholmie,
ale też w Berkeley i Krakowie, Paryżu i Warszawie, Katowicach i Florencji.
Serdeczne i szczere rozmowy układają się w niezwykłą lekcję historii literatury
(nie tylko polskiej). Zamiast suchej podręcznikowej formy – zabawna anegdota, zamiast encyklopedycznej noty biograficznej – osobiste wspomnienie, z którego wyłania się mniej znany, prywatny portret bohatera.

„Rozmowy” pokazują, jakim szczęściem może być spotykanie interesujących ludzi –
obcowanie z nimi przywraca wiarę w porządek świata. A jako że wielkość często
idzie w parze z poczuciem humoru, czytelnik będzie miał także sporo okazji do uśmiechu.

W książce, poprzedzonej wstępem Tadeusza Sobolewskiego, znajdują się fotografie
z prywatnego archiwum autora.

Oprawa twarda

Format: A5

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-10-20

ISBN: 978-83-240-3187-0

Przeczytaj także

Najpiękniejsze książki roku 2014

Polskie Towarzystwo Wydawców Książki w kategorii literatura piękna nominowało dwie książki z naszego wydawnictwa. Sprawdź, które tytuły zyskały uznanie jury.


>>> czytaj więcej
Sprostowanie i przeprosiny
Na s. 74 mojej książki Rozmowy znajduje się zdjęcie przedstawiające Josifa Brodskiego i Zofię Ratajczakową, którego autorstwo na podstawie posiadanej przeze mnie niesygnowanej odbitki mylnie przypisałem Zbigniewowi Sawiczowi. Okazało się, że jest ono autorstwa Katarzyny Krzyżewskiej - za tę pomyłkę i pominięcie nazwiska autorki niniejszym serdecznie i ją, i czytelników przepraszam. W wypadku dodruku książki błąd ten zostanie poprawiony. Jerzy Illg
>>> czytaj więcej
"Rozmowy" Jerzego Illga wieczorową porą
Wydawnictwo Znak zaprasza mieszkańców Krakowa i okolic 6 listopada (czwartek) na promocję Rozmów. Wśród gości pojawi się m.in. prof. Zofia Ratajczak.
>>> czytaj więcej
Rusza Opolska Jesień Literacka
Spotkanie z Jerzym Illgiem i prezentacja książki Rozmowy rozpocznie tegoroczną edycję Jesieni Literackiej. Uroczysta inauguracja już 4 listopada 2014r. 
>>> czytaj więcej
ZNAK(omite) stoisko C30!
Zapraszamy na Krakowskie Targi Książki. W piątek 24 października będziemy gościć Andrzeja Maleszkę, Jerzy Illga i Magdalenę Tulli. Czekamy na Państwa!
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Mariusz Szczygieł

Przeczytałem „Rozmowy” redaktora naczelnego Znaku i z zazdrości powiem jedno: jak chciałbym być Jerzym Illgiem! Ten tom jest dla mnie jak uniwersytet. Mój ulubiony wydział to Wydział Rozmawiania z Noblistami.

Recenzje

Jedne z lepszych wywiadów jakie dotąd czytałem
23 17
Pełne wzruszeń i sentymentu, szczerości, bezkompromisowych opinii i przeciekawych anegdot, ,,Rozmowy" są niezwykłe pod wieloma względami. Przede wszystkim przeprowadził je Jerzy Illg, który jawi się jako swobodny, odważny i z ogromną wiedzą, co umożliwiło mu zadawanie pytań trafnych, kluczowych, wymagających od rozmówców wysiłku w konstruowaniu odpowiedzi. A te są zawsze nie takie, jakich się spodziewamy, bo pełne opowiastek, anegdot, wplątane w historię narodu i świata. Jedne z lepszych wywiadów jakie dotąd czytałem.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.