Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

ks. Józef Tischner

Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne

Ksiądz Józef: Słuchaj, Marta, a czy ten twój miś rozumie coś? Uczysz go?
Marta: Tak. On umie nawet chodzić.
Ksiądz Józef: A o Panu Jezusie go uczysz?
Marta: Uczę.
Ksiądz Józef: Więc mu powiedz, że Pan Jezus umarł za wszystkich. Nawet za misie umarł, żeby misie miały życie wieczne. I misie, i Marty, i Tomki, i w ogóle wszyscy. I wiesz, Marta, co? Pan Jezus będzie tu między nami za chwilę...
Marta: ...bo pójdzie do pogotowia i Go zawiozą do szpitala, i się wyzdrowie.
Ksiądz Józef: No tak. Ale On będzie między nami ukryty. A wiesz, w czym On będzie ukryty?
Marta: W domku swoim.
Ksiądz Józef: Tydzień temu byłaś ze mną blisko tego domku, widziałaś. Pamiętasz? Pan Jezus przyjdzie ukryty pod postacią...
Marta: ...chleba.
Ksiądz Józef: O właśnie.

O tych mszach do dziś krążą legendy. Tischner był pierwszym księdzem, który zamiast przemawiać do dzieci wychodził do nich z mikrofonem i zadawał pytania. Nie było łatwo, ale w ten sposób powoli i z humorem wprowadzał je w świat wielkich tajemnic chrześcijaństwa.
W tej książce znajdziecie zapisy zachowanych kazań, a także – po raz pierwszy! – niepublikowane opowiadania księdza Tischnera dla dzieci.

„Zasadą tych mszy było, że każde dziecko jest akceptowane takim, jakie jest. I chodzi o to, żeby poczuło się w kościele jak u siebie. Może to jest właśnie w wychowaniu religijnym najważniejsze: wzbudzenie przekonania, że ta Najwyższa Miłość kocha człowieka takim, jakim on jest”.
(ks. Józef Tischner)

Oprawa twarda

Format: 144x205

Liczba stron: 128

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2010-04-19

ISBN: 978-83-240-6011-5

Przeczytaj także

20. Dni Tischnerowskie – termin i pierwsze spotkania
W dniach 22-25 kwietnia odbędą się po raz dwudziesty Dni Tischnerowskie w Krakowie. Poprzedzi je II Kongres Tischnerowski.
>>> czytaj więcej
Dni Tischnerowskie odwołane
Jest już oficjalna decyzja: tegoroczne Dni Tischnerowskie nie odbędą się w planowanym terminie. Nie odbędzie się też na razie II Kongres Tischnerowski, który miał je poprzedzać.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Niecodzienne kazania księdza Tischnera
80 27
Małe cudo, które warto postawić na półce obok filozoficznych dzieł Tischnera i jego dowcipnych góralskich mądrości. „Rozmowy z dziećmi: Kazania niecodzienne" łączą ze sobą właśnie dowcip i mądrość, filozofię i życie, a to z tej prostej przyczyny i w ten prosty sposób, że są skierowane do dzieci.
>>> czytaj więcej
Kazania nie tylko dla dzieci
86 27
Wielkie talenty można poznać po tym, w jaki sposób potrafią poradzić sobie z odświeżeniem zastanych, pozornie oczywistych schematów. Ta książka pokazuje, że ks. Tischner należał do ludzi, którym niebanalne podejście do tego, co wydaje się tak stałe, że aż nienaruszalne, wychodziło znakomicie. Kazania do dzieci to trudny egzamin z retoryki, który Ksiądz Profesor zdaje wzorowo.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.