Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

ks. Józef Tischner

Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne

Kazania dla dzieci - nieznane oblicze księdza Tischnera

Było to dawno, bo w latach 70. ubiegłego wieku, ale o mszach odprawianych przez księdza Tischnera dla przedszkolaków w kościele Świętego Marka w Krakowie krążyły i krążą legendy. Do teraz uczestnicy mszy wspominają, że były to jedyne w swoim rodzaju wydarzenia. Dziś ksiądz podchodzący z mikrofonem do dzieci nie robi już takiego wrażenia, ale wtedy była to rewolucja. A cóż dopiero ksiądz, który na mszę przychodził z własnym misiem!

Prezentowana książka przywołuje klimat tamtych spotkań i pokazuje Tischnera jako mistrza kontaktu z dziećmi. Znalazł się w niej zapis pięciu kazań z kościoła Świętego Marka zachowanych w archiwum rodzinnym, zredagowanych tak, żeby były przystępne w lekturze, a jednocześnie oddawały ducha tych niezwykłych spotkań. Tischner dialoguje z dziećmi o tym, czym jest Kościół, ile razy trzeba przebaczać, co się dzieje na ołtarzu w czasie mszy. Rozmawia z nimi też o wakacjach w Bułgarii, ulubionych zabawkach i słabostkach rodziców. W ten sposób powoli - i z humorem - wprowadza je w świat wielkich tajemnic chrześcijaństwa i najważniejszych ludzkich wartości. Prócz tego w książce znalazły się trzy opowiadania dla dzieci pod wspólnym tytułem Wakacyjne odkrycia, napisane przez księdza Tischnera w 1975 roku.

Całość została opracowana przez Wojciecha Bonowicza, który od lat zajmuje się spuścizną księdza. We wstępie do książki Bonowicz rekonstruuje przebieg mszy odprawianych przez Tischnera, przywołując zabawne epizody, dobrze obrazujące, z jakimi trudnościami musiał zmagać się ksiądz rewolucjonista, który postanowił, że dzieci będą mogły przynosić na msze maskotki i pytać go, o co tylko chcą.

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 80

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-04-19

ISBN: 978-83-240-1355-5

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Przeczytaj także

20. Dni Tischnerowskie – termin i pierwsze spotkania
W dniach 22-25 kwietnia odbędą się po raz dwudziesty Dni Tischnerowskie w Krakowie. Poprzedzi je II Kongres Tischnerowski.
>>> czytaj więcej
Dni Tischnerowskie odwołane
Jest już oficjalna decyzja: tegoroczne Dni Tischnerowskie nie odbędą się w planowanym terminie. Nie odbędzie się też na razie II Kongres Tischnerowski, który miał je poprzedzać.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Niecodzienne kazania księdza Tischnera
80 27
Małe cudo, które warto postawić na półce obok filozoficznych dzieł Tischnera i jego dowcipnych góralskich mądrości. „Rozmowy z dziećmi: Kazania niecodzienne" łączą ze sobą właśnie dowcip i mądrość, filozofię i życie, a to z tej prostej przyczyny i w ten prosty sposób, że są skierowane do dzieci.
>>> czytaj więcej
Kazania nie tylko dla dzieci
86 27
Wielkie talenty można poznać po tym, w jaki sposób potrafią poradzić sobie z odświeżeniem zastanych, pozornie oczywistych schematów. Ta książka pokazuje, że ks. Tischner należał do ludzi, którym niebanalne podejście do tego, co wydaje się tak stałe, że aż nienaruszalne, wychodziło znakomicie. Kazania do dzieci to trudny egzamin z retoryki, który Ksiądz Profesor zdaje wzorowo.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.