Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

ks. Józef Tischner

Rekolekcje paryskie

Kazania na czas kryzysu

Notatki z nieudanych rekolekcji paryskich – taki tytuł nosi sławny wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który ksiądz Tischner lubił cytować podczas kazań i lekcji religii w latach 60. Dwie dekady później tak się złożyło, że sam wygłosił kilka serii rekolekcji w Paryżu – w ośrodku prowadzonym przez księży pallotynów, który skupiał m.in. polskich emigrantów stanu wojennego. Rekolekcje Tischnera gromadziły tłumy słuchaczy, spragnionych wiadomości z Polski, ale też szukających religijnej odpowiedzi na wyzwania, jakie postawiła przed nimi historia.

Z dzisiejszej perspektywy Rekolekcje paryskie ks. Tischnera są ciekawe przede wszystkim jako opowieść o znaczeniu wiary w życiu człowieka. A także jako przykład odczytywania ludzkiego losu przez pryzmat dwóch pojęć – nadziei i wolności. Człowiek w kazaniach Tischnera to istota pełna niepokoju, ale też tęskniąca za wolnością i światłem. Słowo Tischnera to słowo krzepiące, mówiące o tym, że każdy z nas może spróbować odnaleźć w sobie siłę, by pokonać zewnętrzne trudności i wewnętrzne bariery.

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-02-04

ISBN: 978-83-240-2123-9

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Materiały o książce

Tischner od A do Z

”Jego oczami”- trailer

Recenzje

O człowieku prawdziwym
18 17
Tischner w swoich kazaniach, wykładach, rozmowach odnosi się do człowieka znajdującego się w różnych sytuacjach życiowych. W każdej z tych sytuacji napotyka on na jakieś trudności, które często wynikają z niezrozumienia samego siebie...
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.