Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Prorok na skale. Myśli Jerzego Nowosielskiego

Prorok na skale. Myśli Jerzego Nowosielskiego

Ja już tyle się nagadałem w tych wywiadach... Jeśli ktoś chce się czegoś ode mnie dowiedzieć, to raczej z tych tekstów, co już są. Co miesiąc się czegoś nowego nie wymyśla.
Jerzy Nowosielski

Jerzy Nowosielski jest nie tylko jednym z najciekawszych polskich malarzy współczesnych, ale także wybitnym myślicielem i teologiem prawosławnym. W swoich wypowiedziach tworzy zarówno komentarz teoretyczny do własnej sztuki, jak i charakteryzuje wiele innych zjawisk religijnych i artystycznych.

Roman Mazurkiewicz i Władysław Podrazik ułożyli jego myśli, cytaty z własnych tekstów i wywiadów w 21 rozdziałów tematycznych, m.in. Kadry z autobiografii, Moje malarstwo, O ikonie, O abstrakcji i bytach subtelnych, O sprawach ostatecznych. Można je czytać osobno albo razem ze świetnym albumem Krystyny Czerni Nowosielski.

Jerzy Nowosielski (ur.1923) - jeden z największych polskich malarzy współczesnych, autor polichromii oraz wystroju kilkudziesięciu świątyń katolickich i prawosławnych. Z pochodzenia Łemko, wychowany na styku dwóch kultur: Wschodu i Zachodu, w swojej twórczości łączy odwagę awangardy z powagą tradycji bizantyjskiej. Jego ogromny artystyczny dorobek to rozdział dziś już zamknięty, choć wciąż nie do końca zbadany.

Oprawa twarda

Format: 124 x 195 mm

Liczba stron: 192

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2007-05-25

ISBN: 978-83-240-0827-8

Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

Wybrali i opracowali: Roman Mazurkiewicz, Władysław Podrazik

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.