Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Powiatowa rewolucja moralna

Paweł Smoleński

Powiatowa rewolucja moralna

Co się stało ze zdobytą w 1989 roku wolnością?
Czy udało się należycie wykorzystać daną nam szansę?
Kto na niej zyskał, a kto stracił? W najnowszym zbiorze reportaży Paweł Smoleński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, stara się odpowiedzieć na te pytania, kreśląc szeroką panoramę polskiego społeczeństwa ostatnich dwudziestu lat. Autora nie interesują jednak ważne dziejowe momenty, lecz lokalne waśnie i afery, a bardziej niż życie wielkiego miasta ciekawi go codzienność popegeerowskich wsi czy małych miasteczek, gdzie jak w soczewce skupiają się wszystkie nasze bolączki, obsesje, lęki i rozczarowania. W tych gorzko-ironicznych tekstach Smoleński odkrywa przed nami frapujący obraz polskiej prowincji nękanej przez biedę, frustracje i polityczne spory. Młodzieżowe gangi jumaczy trudniące się przemytem przez polsko-niemiecką granicę, krążące po Człuchowie listy byłych agentów, burzliwe protesty przeciwko pokazowi męskiego striptizu w kościerskiej dyskotece „Replay”, wreszcie kampania wyborcza prowadzona za pomocą ogrodowej kosiarki samojezdnej - tak wygląda polska rzeczywistość widziana nie z okien politycznego salonu, ale z perspektywy gminy i powiatu.

Oprawa miękka

Format: 140x205

Liczba stron: 220

Data pierwszego wydania: 2009-06-15

ISBN: 978-83-240-1200-8

Recenzje

To też Polska
68 27
20 lat polskiej Wielkiej Zmiany nie z perspektywy stolicy, lecz Człuchowa czy Kościerzyny oraz obyczajowego raczej niż politycznego folkloru.

„Pewien Kraj" nie jest „ani lepszy, ani gorszy" od swoich europejskich sąsiadów, lecz „z pewnością od nich inny". Choćby z racji wielkich ambicji powiązanych z poczuciem dziejowej krzywdy. Nawet Wielka Zmiana w postaci odzyskania w końcu wolności zaczęła być uważana za Wielki Pozór i Kant. Dlaczego? Skąd bierze się poczucie rozczarowania i niesprawiedliwości - a w efekcie narastająca w Kraju nieufność i agresja?


>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.