Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jonathan Walker

Polska osamotniona. Dlaczego Wielka Brytania zdradziła swojego najwierniejszego sojusznika

Tłumaczenie: Jan Szkudliński

„Zabieraj Pan swoje dywizje. Już ich nie potrzebujemy!”Winston Churchill do gen. Władysława Andersa
Alianci nie mieli wierniejszego sojusznika. Polacy przelewali krew od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Brali udział we wszystkich większych bitwach. Mieli swój wkład w niezwykłe sukcesy alianckiego wywiadu. I czynnie stawiali opór nazistom w okupowanym kraju.
A jednak Polska, ta czwarta aliancka siła, w dniu zwycięstwa nad Hitlerem leżała u stóp totalitarnego zbrodniarza i dyktatora - Stalina. Określenie zdradzony sojusznik samo ciśnie się na usta.
Czy jednak rzeczywiście była to zdrada? Czy Churchill i jego ulubione tajne służby - SOE - mogły zrobić coś więcej, by pomóc Polsce? Czy polski ruch oporu mógłby odegrać rolę na tyle istotną, że nawet Stalin musiałby się z naszym krajem liczyć? A przede wszystkim, czy można było wesprzeć bohatersko walczącą Warszawę? Odpowiedzi na te pytania w swojej najnowszej książce - Polska osamotniona próbuje udzielić Jonathan Walker.
To głęboko osobiste, poruszające, ale i nowatorskie spojrzenie brytyjskiego historyka na tragedię Polski, bezsilność Aliantów i tryumf Stalina. Tę książkę trzeba znać.  Patronat

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 158x225

Liczba stron: 344

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-01-25

ISBN: 978-83-240-1301-2

Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

Tytuł oryginalny: Poland Alone. Britain, SOE and the Collapse of the Polish Resistance, 1944

Tłumaczenie: Jan Szkudliński

Recenzje

Niewygodna prawda
77 37
Książka o takim tytule napisana przez Brytyjczyka zaskoczyła mnie z kilku względów, a przede wszystkim, gdyż ukazuje niewygodną prawdę dla Brytyjczyków. Jonathan Walker odkrywa fikcyjność sojuszu polsko-brytyjskiego, który funkcjonował bardziej na papierze, niż w rzeczywistości.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.