Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wojciech Lada

Polscy terroryści

Terroryści czy patrioci? Po trupach do wolności

W głośnym zamachu na pociąg w Bezdanach bierze udział Piłsudski i trzech późniejszych premierów Polski. Przyszły prezydent Mościcki konstruuje bomby. Zwykli robotnicy zabijają po godzinach. Polityczni awanturnicy porywają się na najbardziej brawurowe akcje. Charyzmatyczni liderzy organizują siatkę konspiracji i tajne kursy wojskowe. Wszyscy są gotowi zginąć za wolność Polski.

Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Przeprowadzali zamachy na rosyjskich przywódców, strzelali do carskiej policji. W domach produkowali bomby, pod łóżkami ukrywali broń, spiskowali pod nosem zaborcy.

Mówili o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.

Dziś nazwalibyśmy ich terrorystami.

Oprawa twarda

Format: 135x210

Liczba stron: 368

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2014-08-25

ISBN: 978-83-240-5485-5

Przeczytaj także

patRIOTki - wystawa inspirowana książką
W środę 17 sierpnia w Galerii XX1 w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Anki Leśniak, wpisującej się w prowadzone przez nią artystyczne interpretacje biografii kobiet „nieumiejscowionych w historii". Punktem wyjścia dla artystki była książka Wojciecha Lady „Polscy terroryści".
>>> czytaj więcej
Kim byli polscy terroryści?

Jak walczyli i walczyły - bo to często były też kobiety? Przyjdź na spotkanie z Wojciechem Ladą i poznaj ich barwne życiorysy! Zapraszamy do Łodzi.


>>> czytaj więcej
Czy terroryzm zagraża Polsce?
Dowiemy się na spotkaniu z Wojciechem Ladą, autorem książki Polscy terroryści, w środę 15 października w Warszawie. Poprowadzi je Koordynator zespołu analiz zamachów bombowych. Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
Polscy „bojownicy o wolność”
Terror kojarzy się z atakiem na WTC z 11 września 2001 roku, czy Hamasem. Wojciech Lada w Polskich terrorystach udowadnia, że i w Polsce mamy tradycje terrorystyczne. 
>>> czytaj więcej
Terroryści czy patrioci?
Fragmenty książki Wojciecha Lady wraz ze zdjęciami Polskich terrorystów do obejrzenia w galerii na WP.PL.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Taki scenariusz mógł się wydarzyć. Naprawdę niewiele brakowało. Wystarczyłoby, żeby Polska nie odzyskała niepodległości. Wtedy Al-Kaida nie mogłaby się nawet porównywać z nadwiślańskimi organizacjami terrorystycznymi. Są na to twarde, historyczne dowody. („Polscy terroryści uprowadzają samolot. Uderzają prosto w moskiewski wieżowiec”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Rewolucja to poważne słowo. Jak tu jednak zachować powagę, gdy impet bojowników uderza przede wszystkim w… butelki z wódką? To właśnie tego rodzaju trunki były głównym celem polskich terrorystów z początków XX wieku. („Bohaterowie ojczyzny… spod monopolowego? Tak zaczynali ludzie pokroju Piłsudskiego”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Potężna eksplozja rozdziera powietrze. Wszędzie fruwają kawałki szkła oraz rozerwane na drzazgi meble, kalecząc gości cukierni. Na ziemi leży czterech martwych mężczyzn oraz kilkunastu wijących się z bólu rannych. Nie, to nie kolejny zamach w Bagdadzie czy Kabulu, ale pokłosie akcji jedynego polskiego terrorysty-samobójcy („Polski zamachowiec-samobójca. Jedyny, któremu się udało”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.