Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wojciech Lada

Polscy terroryści

Czy walka o ojczyznę usprawiedliwia największe zbrodnie?

Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Za wolną Polskę byli gotowi oddać wolność i życie. Zaborcy nazywali ich „terrorystami”. Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.

Organizowali zamachy na życie rosyjskich przywódców. Napadali na banki, pociągi i urzędy. Nikt ich nie szkolił, a i tak doszli do perfekcji w sztuce kamuflażu, przemytu, zdobywania informacji. Równie sprawnie walczyli słowem co rewolwerem czy dynamitem. W Warszawie, Berlinie, Paryżu i Londynie – wszędzie pozostawali o krok przed carską Ochraną. Każdego dnia robili wszystko, by dać Polakom nadzieję na niepodległość.

Byli wśród nich wielcy bohaterowie. Byli wielcy patrioci. Byli też wieczni żołnierze, gotowi do najgorszych aktów terroru w imię wielkiej idei. O wielu historia zapomniała. Inni stworzyli elitę II Rzeczpospolitej. Ale czy ktokolwiek pamięta, że wcześniej byli terrorystami?

Oprawa twarda

Format: 158x225

Liczba stron: 360

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-08-25

ISBN: 978-83-240-3024-8

Opracowanie graficzne: Filip Kuźniarz

Przeczytaj także

patRIOTki - wystawa inspirowana książką
W środę 17 sierpnia w Galerii XX1 w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Anki Leśniak, wpisującej się w prowadzone przez nią artystyczne interpretacje biografii kobiet „nieumiejscowionych w historii". Punktem wyjścia dla artystki była książka Wojciecha Lady „Polscy terroryści".
>>> czytaj więcej
Kim byli polscy terroryści?

Jak walczyli i walczyły - bo to często były też kobiety? Przyjdź na spotkanie z Wojciechem Ladą i poznaj ich barwne życiorysy! Zapraszamy do Łodzi.


>>> czytaj więcej
Czy terroryzm zagraża Polsce?
Dowiemy się na spotkaniu z Wojciechem Ladą, autorem książki Polscy terroryści, w środę 15 października w Warszawie. Poprowadzi je Koordynator zespołu analiz zamachów bombowych. Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
Polscy „bojownicy o wolność”
Terror kojarzy się z atakiem na WTC z 11 września 2001 roku, czy Hamasem. Wojciech Lada w Polskich terrorystach udowadnia, że i w Polsce mamy tradycje terrorystyczne. 
>>> czytaj więcej
Terroryści czy patrioci?
Fragmenty książki Wojciecha Lady wraz ze zdjęciami Polskich terrorystów do obejrzenia w galerii na WP.PL.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Taki scenariusz mógł się wydarzyć. Naprawdę niewiele brakowało. Wystarczyłoby, żeby Polska nie odzyskała niepodległości. Wtedy Al-Kaida nie mogłaby się nawet porównywać z nadwiślańskimi organizacjami terrorystycznymi. Są na to twarde, historyczne dowody. („Polscy terroryści uprowadzają samolot. Uderzają prosto w moskiewski wieżowiec”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Rewolucja to poważne słowo. Jak tu jednak zachować powagę, gdy impet bojowników uderza przede wszystkim w… butelki z wódką? To właśnie tego rodzaju trunki były głównym celem polskich terrorystów z początków XX wieku. („Bohaterowie ojczyzny… spod monopolowego? Tak zaczynali ludzie pokroju Piłsudskiego”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Potężna eksplozja rozdziera powietrze. Wszędzie fruwają kawałki szkła oraz rozerwane na drzazgi meble, kalecząc gości cukierni. Na ziemi leży czterech martwych mężczyzn oraz kilkunastu wijących się z bólu rannych. Nie, to nie kolejny zamach w Bagdadzie czy Kabulu, ale pokłosie akcji jedynego polskiego terrorysty-samobójcy („Polski zamachowiec-samobójca. Jedyny, któremu się udało”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.