Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Łukasz Jarosz

Pełna krew

"Pełna krew" jest szóstym tomem w dorobku Łukasza Jarosza

Świetna, wielowymiarowa, niejednoznaczna i prawdziwa poezja mówiąca własnym głosem, wkraczająca na obszary rzeczywistości nieczęsto przez współczesną poezję odwiedzane. To świat wsi, jej pejzaży, mieszkańców i ich „codziennych obrzędów”, przenikliwie i z czułością obserwowanych przez autora. 

W mikrokosmosie Pełnej krwi Łukasza Jarosza - przeobrażającym się niepostrzeżenie w makrokosmos - teraźniejszość istnieje na tych samych prawach, co przeszłość. Świetnie poetycko podsłuchane opowiadania babci czy sąsiada pozwalają poszerzyć świat współczesny o perspektywę historyczną - rzezi na Ukrainie, głodu, egzekucji Żydów i okrucieństw partyzantki. W świecie tym czai się diabeł i zło, gniew i strach, przywoływany bywa Bóg i pytania o jego obecność, pod „ciemną nakarmioną ziemią” kryją się moce rozstrzygające o naszym losie.  

Oprawa miękka

Format: 144x 205

Liczba stron: 56

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-05-21

ISBN: 978-83-240-2250-2

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Przeczytaj także

„Pełna krew” w Słowackim
Zanurz się w poezji Łukasza Jarosza, laureata I edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zapraszamy po bezpłatne wejściówki.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Zasłużona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej
25 22
"Pełna krew" to tomik na wskroś osobisty. To nie żadna liryka maski, nikt też nie otacza się murem skomplikowanych metafor. Jarosz w wierszach umieszcza swoich najbliższych, pojawia się postać matki ("Wiersz dla mojej matki"), żony oraz córki. Jeden wiersz poświęcił ‘pamięci mojej babki, Felicji Libudy' (Długa podróż), w innych pojawiają się również przyjaciele oraz sąsiedzi. W rezultacie tworzy swój własny świat, mikrokosmos, którym chętnie się z nami dzieli.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.