Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zbigniew Pawlak, Jerzy A. Wlazło

Pęknięte miasto. Biesłan

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.
10 rocznica dramatu w Biesłanie

Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.

Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.

Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.

Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.

Oprawa twarda

Format: 144x205

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-08-25

ISBN: 978-83-240-3148-1

Opracowanie graficzne: Katarzyna Ewa Legendź

Przeczytaj także

Rocznica zamachu terrorystycznego na szkołę Biesłanie
W czwartek 3 września wydawnictwo Znak zaprasza na spotkania związane z 11. rocznicą ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie.
>>> czytaj więcej
Nie można zapomnieć!
Mimo że książka "Pęknięte miasto. Biesłan" nie była wydana za naszą wschodnią granicą, wiele osób ją przeczytało. Przeczytajcie opinie, które nadesłali do autorów.
>>> czytaj więcej
Startują 23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek
W dniach 4-7 grudnia 2014 roku odwiedź stoisko wydawnictwa Znak (nr 50) i spotkaj się z autorami bestsellerowych książek.
>>> czytaj więcej
Promocja książki „Biesłan. Pęknięte miasto”
Zapraszamy na wrześniowe spotkania ze Zbigniewem Pawlakiem i Jerzym Wlazło. O Kaukazie przed i po tragedii w Biesłanie autorzy będą rozmawiać w Radomiu i Warszawie.
>>> czytaj więcej
Dramat w Biesłanie „malowany piaskiem”
Piaskowa opowieść o wydarzeniach z września 2004 roku w wykonaniu Tetiany Galitsyny, zwyciężczyni szóstej edycji „Mam talent!".
>>> czytaj więcej
O Biesłanie w Warszawie
W rocznicę tragicznych wydarzeń w Północnej Osetii polecamy spotkania z autorami doskonałego reportażu Pęknięte miasto. Biesłan. 
>>> czytaj więcej
Poruszająca historia rozdartego Kaukazu
1 września mija 10. rocznica masakry w Biesłanie. Książka Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazły przypomina nam o tej tragedii oraz przybliża losy rodzin, które dekadę wcześniej straciły swoich bliskich.
>>> czytaj więcej
Autorzy „Pękniętego miasta” w Klubie Trójki

W czwartek 28 sierpnia polecamy rozmowę Michała Nogasia ze Zbigniewem Pawlakiem i Jerzym A Wlazło, autorami poruszającej książki o tragedii w Biesłanie.  Start audycji o godz. 21.00.


>>> czytaj więcej
Dołącz do akcji „Balony wolności”

Jej celem jest upamiętnienie wydarzeń w Biesłanie z 2004 roku oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę ochrony dzieci przed konsekwencjami konfliktów zbrojnych. 


>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Jak okrutny może być terroryzm?
O tym, jak mogło dojść do takiej tragedii na gościnnym Kaukazie
Jerzy Wlazło o tym, jak powstawała książka
Tetiana Galitsyna ”maluje piaskiem” tragedię w Biesłanie - preludium
Akcja Społeczna dla uczczenia 10. rocznicy tragedii w Biesłanie - www.balonywolnosci.pl

Recenzje

Dla wszystkich ojców
61 61
Może to dziwne, ale ta książka jest w jakiś sposób przerażająca... I chociaż osobiście byłem w miejscach konfliktów zbrojnych, i słyszałem wiele ludzkich historii, to jednak Zbyszek zostawił mi obrazy, które głęboko wbiły mi się w pamięć... Książkę przeczytałem w dwa dni i dwie noce. Nie mogłem się oderwać, aż w końcu szkoda że nagle, niczym długa podróż, książka się kończy. To co najcenniejsze w tej książce dla mnie osobiście, to zapisy rozmów... z milicjantem (policjantem?), „Czego Ty właściwie chcesz Paljak"? , pułkownikiem Specnazu, dziećmi, ktore przeżyły masakrę i... rodzicami, których wspomnienia są najbardziej poruszającą częścią książki. „Moja córeczka dostała w głowę od snajpera"... Mam wrażenie, że powstała książka napisana przez faceta, dla facetów, czyichś ojców, czyichś braci, czyichś mężów... w której tragedia 1 września 2004 roku, jest ilustracją do czegoś więcej niż tylko emocjonalne i porażające opisanie masakry bezbronnych ludzi. Co, ciekawe autorzy książki dorównują warsztatowo, swoim zapewne mistrzom-Wojciechowi Jagielskiemu, czy Pawłowi Smoleńskiemu... Autorzy książki zachowują również pokorę w osądzie wydarzeń i nie wdają się w wydawanie wyroków. Książka którą chciałbym z czystym sumieniem polecić wszystkim ojcom!
>>> czytaj więcej
Pęknięte miasto
66 63
Odkąd pamiętam Wschód fascynował mnie swoją nieoczywistością i tajemniczością. Zachód wydawał mi się taki prosty i poukładany, wszystko było tam znane i opisane. Fascynacja Wschodem zaprowadziła mnie na studia wschodoznawcze, podczas których starałam się zrozumieć tamtejszych ludzi i ich kulturę. Szybko nauczyłam się jednak, że nie książki i wykłady, ale dopiero podróże i przyjaźnie mogą pokazać prawdziwe oblicze tamtych terenów. Podczas jednego z takich wyjazdów, w Azerbejdżanie, poznałam człowieka, którego pasja do Wschodu była niesamowita, a opowieści porywały serce. Tym fascynatem był Zbyszek Pawlak, autor książki „Biesłan. Pęknięte miasto".
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.