Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Eric-Emmanuel Schmitt

Pan Ibrahim i kwiaty Koranu

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki.

Momo jest pogubionym, zaniedbywanym przez ojca chłopakiem. Jego dzieciństwo dobiega końca, a dorosłości nie ma się od kogo nauczyć. Aż do dnia, gdy podkrada konserwy w sklepie pana Ibrahima i zyskuje niezwykłego przyjaciela, który wkrótce staje się także jego opiekunem i duchowym przewodnikiem.

Stary Arab – który tak naprawdę wcale nie jest Arabem – dobrze wie, że niektóre myśli potrafią zatruwać ludzi niczym choroby. Spokojnie i z mądrością uczy Momo rzeczy, które nadają życiu sens, pomaga mu pozbyć się goryczy i pogodzić ze światem.

Siła przypowieści Schmitta tkwi w prostym, choć nie dla wszystkich oczywistym przesłaniu: nie jesteś skazany na swój los, możesz świadomie wpływać na swoje życie. To, czy jesteś szczęśliwy, zależy przede wszystkim od ciebie.

Oprawa twarda

Format: 130 × 203 mm

Liczba stron: 64

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2004-08-20

ISBN: 83-240-0470-X

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Tytuł oryginalny: Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

Przeczytaj także

15 sierpnia rusza Literacki Sopot!
Od 15 do 18 sierpnia Sopot znów zamieni się w wielki literacki plener. Miasto odwiedzą światowej sławy autorzy, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów. Każdy miłośnik książek znajdzie coś dla siebie w bogatym programie spotkań, debat, warsztatów, pokazów filmowych, czytań i spektakli.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Ożywić to, co martwe: swoje serce
71 29
Jak to możliwe, że taka mała niepozorna książka może okazać się takim dziełem? „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" Erica Emmanuela Schmitta to 63 strony mądrych przemyśleń. To godzina bardzo dobrego wykładu z filozofii.
>>> czytaj więcej
Pan Ibrahim i kwiaty Koranu
66 37
E-E. Schmitt już w pierwszym zdaniu prowokuje i drażni: „Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki." - tak zaczyna się ta nowelka. „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" to gorzko-prawdziwa historia chłopaka z rozbitej rodziny, zaniedbywanego przez ojca, opowiedziana z poczuciem humoru i ironią.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.