Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ben Macintyre

Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu

Tłumaczenie: Anna Sak

Operacja „Mielonka” odniosła olbrzymi sukces

José Antonio cieszył się opinią świetnego rybaka. Pewnego kwietniowego poranka 1943 roku wypłynął jak zwykle z Punta Umbria na połów sardynek. To co wyłowił tego dnia z oceanu, rozpoczęło największy przekręt w dziejach wywiadu. Przygotowana przez Brytyjczyków operacja pod zaskakującym kryptonimem „Mielonka” była tak misternie skonstruowana i tajna, że nawet Churchill dałby się nabrać.

Operacja „Mielonka” odniosła olbrzymi sukces. Tajemnicza przesyłka trafiła wprost z hiszpańskiego wybrzeża na biurko Hitlera. Führer dał się oszukać, a genialny podstęp otworzył aliantom drogę do zdobycia Sycylii i przyczynił się do upadku III Rzeszy.

Jak w najlepszych filmach o Jamesie Bondzie tak i tutaj główną rolę w zmyleniu przeciwnika odegrał agent specjalny. Glyndwr Michael nie był jednak zwykłym szpiegiem.
Już w chwili zwerbowania był martwy.  

Oprawa twarda

Format: 158x225

Liczba stron: 376

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-04-28

ISBN: 978-83-240-1629-7

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: Operation "Mincemeat"

Tłumaczenie: Anna Sak

Recenzje

Tajemnice operacji "Mielonka"
76 25
„José Antonio Rey María bynajmniej nie wypłynął na Atlantyk z wybrzeża Andaluzji w południowo-zachodniej Hiszpanii z zamiarem tworzenia historii. Tego dnia, 30 kwietnia 1943 roku, po prostu szukał sardynek." Tak Ben Macintyre, brytyjski dziennikarz i historyk rozpoczyna swoją najnowszą książkę pt. „Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu". Dlaczego więc nazwisko hiszpańskiego rybaka znane jest w kręgach osób zajmujących się historią II wojny światowej?
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.