Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Paweł Zuchniewicz

Ojciec wolnych ludzi

Takiego portretu Prymasa Tysiąclecia nie było dotychczas w Polsce

Ojciec wolnych ludzi to powieść oparta na faktach z życia człowieka uznawanego przez Polaków za drugi autorytet po Janie Pawle II - kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Poznajemy jego życie od momentu, gdy jeszcze jako zwykły ksiądz jest świadkiem wybuchu II wojny światowej. W trakcie wojny jest aresztowany przez gestapo, poznaje grupę dziewcząt zwanych później Ósemkami, dla których stanie się kierownikiem duchowym, pracuje jako kapelan powstańczego szpitala. Po wojnie zostaje mianowany biskupem, a w 1948 roku zostaje prymasem.

Dzięki wciągającej narracji jesteśmy niemal bezpośrednimi świadkami walki Prymasa o niezależność Kościoła w komunistycznej Polsce - walki okupionej licznymi cierpieniami i dylematami. Zwłaszcza młodsi czytelnicy mogą dzięki tej książce zrozumieć znaczenie pojęć i wydarzeń historii polskiego Kościoła, o których dotychczas słyszeli na ogół wyrywkowo lub nie słyszeli wcale - Non possumus, peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po Polsce, milenium Chrztu Polski, list biskupów polskich do biskupów niemieckich i wiele innych.

Oczywiście istotną część książki stanowi opis uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne i prób złamania go przez UB. Poznajemy także stosunek Wyszyńskiego do reform Drugiego Soboru Watykańskiego i jego własną wizję Kościoła w Polsce. Nie mogło zabraknąć także przedstawienia jego relacji z biskupem Karolem Wojtyłą.Cała ta historyczna wiedza jest jednak podana w lekkiej formie charakterystycznej dla Pawła Zuchniewicza.   

Oprawa miękka

Format: A5(144x205)

Liczba stron: 268

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-05-30

ISBN: 978-83-240-1763-8

Opracowanie graficzne: Monika Klimowska

Materiały o książce

Partnerzy


Recenzje

By pamięć nie zginęła
86 27
"Ojciec wolnych ludzi" to ciekawa propozycja Pawła Zuchniewicza, ponieważ nie jest to biografia, a raczej powieść oparta na faktach z życia prymasa Wyszyńskiego. Ponieważ wiemy dziś o nim stosunkowo wiele, zostało też mnóstwo dokumentów, autor musiał zdecydować się na pewną selekcję materiałów.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.