Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Radosław Sikora

Niezwykłe bitwy i szarże husarii

Spektakularne zwycięstwa dumy polskiego oręża.
Starcia, które zmieniły bieg historii.


200 husarzy walczących w zwycięskiej bitwie pod Mohylewem z 30 000 wojsk moskiewskich.
Bitwa pod Kircholmem, w której husarze pokonują nowoczesną armię europejską.
Sułtan płaczący po sromotnej przegranej pod Chocimiem, gdzie 600 husarzy rozgromiło 10 000 żołnierzy wojsk osmańskich.
Wiedeńska szarża ratująca chrześcijan przed muzułmańskim zalewem.

Husaria dokonywała na polach bitew rzeczy niezwykłych. Zwyciężała w starciach, które wydawały się nie do wygrania. Rozbijała szyki nieprzyjaciela. Nie obawiała się ognia muszkietowego ani nawet artyleryjskiego. Wielokrotnie odmieniała losy nie tylko Rzeczypospolitej, ale i całej Europy.

Radosław Sikora po raz kolejny przybliża nam dzieje tej niezwykłej formacji. W obrazowy sposób opowiada o bitwach, które przeszły do legendy i tych mniej znanych, opisuje niezwykłe zwycięstwa, ale też i prawdziwe przyczyny klęsk, które z rzadka, ale jednak się trafiały. Pisze też o bitwach, które dotąd niesłusznie uznawane były za porażki husarii. Przedstawia wyczyny niezwykłe, szuka również przyczyn kryzysu tej niezwykłej polskiej formacji wojskowej.
Książka jest bogato ilustrowana i wzbogacona o cytaty i ciekawostki z epoki , dzięki czemu dowiecie się o bohaterskich czynach husarzy z pierwszej ręki, zobaczycie również, jak naprawdę wyglądała ta formacja.
Radosław Sikora – doktor nauk humanistycznych i rekonstruktor, wybitny znawca staropolskiej wojskowości i wieloletni badacz husarii. Autor wielu książek z zakresu staropolskiej wojskowości i kawalerii, m.in. Husarii. Dumy polskiego oręża i Nie tylko husarii.

Oprawa twarda

Format: 163x235

Liczba stron: 512

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-240-7982-7

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.