Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Krystyna Czerni

Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego

Religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu.

Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Ecce homo: Nowosielski.


   

Broszurowa z obwolutą

Format: 165x235

Liczba stron: 512

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-04-04

ISBN: 978-83-240-1598-6

Przeczytaj także

Plebiscyt Radiowej Dwójki
Czarny ogród Szejnert, Podróże z Herodotem Kapuścińskiego i 16 innych książek Znaku w plebiscycie Programu II Polskiego Radia.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Tadeusz Różewicz

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości »niebiańskiej« i miłości »ziemskiej«. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni”.

Wojciech Bonowicz

„Ta książka to wielka sprawa: biografia napisana tak odważnie i jednocześnie z taką czułością. Z troską o każdy detal, każdy cień, cierń. Przy tym prosto, przezroczyście, bez retorycznej nadwyżki. Z tych powodów zresztą to lektura bolesna. Nic nam, czytelnikom, nie zostaje oszczędzone”.

Ze wstępu autorki

„Dzieje [Nowosielskiego] skupiają jak w soczewce najważniejsze rozterki i dramaty mieszkańców tego zakątka Europy XX wieku. [...] Warto poznać źródła, z których wypływa jego myśl i sztuka, pochylić się nad nieprostym losem tego wielkiego artysty i pięknego, choć tragicznego człowieka”.

Spotkanie z Krystyną Czerni, autorką biografii J. Nowosielskiego
Z Krystyną Czerni o książce ”Nietoperz w świątyni” rozmawia Justyna Nowicka

Recenzje

Arcydzieło szczegółu i piękna
78 46
Nagrodę Literacką „NIKE" powinna dostać Krystyna Czerni za książkę "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego".
Jest to książka niezwykła, wyróżniająca się z oferty polskiego rynku wydawniczego. Postać, która jest bohaterem tej magicznej biografii ma w sobie tajemnicę, którą Krystyna Czerni stara się odkryć, opisać i zrozumieć. Czy jej się to udało ? Oto odpowiedź...
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.