Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Anna Arno

Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński

Wszystkie twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Kim był ten poeta, który zapisał się w zbiorowej pamięci wierszami o zaczarowanej dorożce, ogórku, który nie śpiewa, i Teatrzykiem Zielona Gęś? Zielonym Konstantym zakochanym na wieki w srebrnej Natalii? Oszustem, słodkim szarlatanem, sztukmistrzem wyciągającym wiersze jak króliki z kapelusza? Kpiarzem sypiącym fajerwerkami dowcipu? A może „psem na forsę” piszącym na akord dla tego, kto zapłaci? Postacią tragiczną, uwikłaną w nałóg i kolejne polityczne układy? Człowiekiem zdolnym oświadczyć się podczas wojennej tułaczki trzem kobietom naraz, gdy w domu czekała żona? A może „księżycowym facetem”, zakochanym przed wszystkim w poezji i muzyce?

Książka Anny Arno odkrywa przed nami wszystkie te twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jeszcze wiele innych. Podobnie jak jego poezja, mieni się wieloma odcieniami, obraz poety raz jest flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z „Przekroju”.

Oprawa twarda

Format: B(165x235)

Liczba stron: 304

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-11-18

ISBN: 978-83-240-2770-5

Materiały o książce

Anna Arno o swojej książce

Jaki był naprawdę, kiedy powstawały jego teksty?

Grzegorz Turnau o biografii Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

”To jest historia niezwykłego życia”

Recenzje

Szarlatan pełen sprzeczności
51 38
Anna Arno oddaje do rąk czytelnika biografię poety, którego nie sposób zidentyfikować. Skrupulatnie akademicką, pełną tez znajdujących potwierdzenie w poetyckich tekstach i wyrozumiałej sympatii, która sprawia, że autorka zamiast kilku sprzeczności i jawnych hipokryzji, widzi bogaty świat wewnętrzny analizowanego podmiotu. Im więcej szczegółów, tym więcej twarzy; im więcej dat, tym więcej luk w życiorysie; im liczniejsze cytaty, tym większe możliwości interpretacji.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.