Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Patrick Modiano

Nawroty nocy

Tłumaczenie: Ewa Bekier

Prawda o przeszłości wyłuskana ze śladów, zapachów i dzwięków

Decyzja została podjęta. Wyboru dokonał los, Bóg albo historia. To nie jest ważne. Ważne, jak zachowa się człowiek w samym środku okupacyjnego piekła. Może być zdrajcą, bohaterem albo nikim. Rozdarty między dwoma światami, zawieszony na granicy między świadomością a szaleństwem, współpracuje jednocześnie z francuskim Gestapo i ruchem oporu i nie potrafi wyzwolić się z objęć obłąkanej historii.

Modiano z czułością i odrobiną okrucieństwa przygląda się swoim bohaterom. Ze śladów, zapachów i dźwięków próbuje wyczarować przeszłość i wyłuskać z niej prawdę o świecie.


Szukasz pomysłu na prezent? Zobacz nasze nasze literackie gadżety:

Zobacz jak je otrzymać


Oprawa twarda

Format: 118x168 mm

Liczba stron: 160

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-11-24

ISBN: 978-83-240-3268-6

Tłumaczenie: Ewa Bekier

Przeczytaj także

Sięgnij po powieści laureata Literackiego Nobla 2014
26 listopada premiera Nawrotów nocy i Willi Triste autorstwa Patricka Modiano. Nie masz pomysłu na prezent mikołajkowy? Oto doskonały podarek dla miłośnika światowej literatury.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Książki Patricka Modiano
O czym pisze Noblista?

Recenzje

Czy można zgubić siebie, nie wiedząc, kim się jest?
50 31
Akademia Szwedzka określa Modiano Proustem naszych czasów nie bez powodu - poszukiwanie czasu, powroty do tego, co bezpowrotnie minęło, próba uchwycenia zapadającej się w przeszłość epoki - te i inne pokrewne elementy obecne są w jego twórczości, także w „Nawrotach nocy".
>>> czytaj więcej
Akademii Szwedzkiej gratuluję wyboru
36 60
To książka wojenna. Chociaż brakuje w niej scen bitewnych, bombardowań czy dramatycznych historii śmierci najbliższych, a głównym polem walki między ruchem oporu i pseudo-policjantami jest... podwójny agent. Narrator „Nawrotów nocy." To w nim trwa nieustanna wojna.
>>> czytaj więcej
Warto poznać noblistę
39 38
Modiano choć nie jest łatwy w odbiorze, ma w swojej narracji cos, co przekonuje cię do siebie i wciąga bez reszty. Warto poznać tegorocznego noblistę i jego podejście do wojny, tożsamości i pamięci. Zupełne zaskoczenie.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.