Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Józef Czapski

Na nieludzkiej ziemi

Klasyka światowej literatury XX wieku.

"Na nieludzkiej ziemi" wraz z "Innym światem" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i "Archipelagiem Gułag" Aleksandra Sołżenicyna należy do kanonu najbardziej wstrząsających książek o cierpieniach zgotowanych światu przez komunistyczną utopię. Utopię, którą z niewyobrażalnym okrucieństwem realizował sowiecki aparat przemocy i wyzysku.
Wstęp do nowego wydania dzieła Józefa Czapskiego napisała prof. Natalia Lebiediewa, historyk, jedna z najwybitniejszych znawczyń tematyki katyńskiej.

„Jakie trwałe owocowanie tego człowieka, jak wiele dokonał. I to jego świadectwo o zamordowanych i w imieniu zamordowanych zostaje na zawsze, nie tak jak dzieła sztuki, co do których nigdy nie jest pewne, ale jako nieustraszony zapis okropnej prawdy”.
Czesław Miłosz, "Rok myśliwego"

Oprawa twarda

Format: 144x205

Liczba stron: 380

Wydanie: piąte

Data pierwszego wydania: 2002-01-09

ISBN: 978-83-240-4984-4

Przeczytaj także

Henryk Woźniakowski o Józefie Czapskim
Rozpoczął się Festiwal Józefa Czapskiego. Jednym z wydarzeń będzie spotkanie z Henrykiem Woźniakowskim w Cieszynie w kawiarni Kornel i Przyjaciele (ul. Sejmowa 1) zatytułowane „Czytając Czapskiego".
>>> czytaj więcej
Nieustraszony zapis okropnej prawdy
W serii prezentującej najważniejsze teksty Józefa Czapskiego, wydawnictwo Znak przypomina książkę uważaną często za najważniejszą w dorobku autora. „Na nieludzkiej ziemi", oryginalnie wydana w Paryżu w 1949 roku, to drugi po (zawartych też w tym wydaniu) „Wspomnieniach starobielskich" tom wspomnień z wojennego okresu działalności autora „Patrząc".
>>> czytaj więcej
"Czapski nieznany" - zapraszamy na spotkanie
We wtorek 5 kwietnia Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na spotkanie „Czapski nieznany", przygotowane z okazji 120. rocznicy urodzin Józefa Czapskiego, malarza, pisarza, członek grupy kapistów, autora m.in. „Wspomnień starobielskich", „Na nieludzkiej ziemi", „Czytając".
>>> czytaj więcej

Recenzje

Bolesne świadectwo
71 31
"Ocalałeś nie po to aby żyć / masz mało czasu trzeba dać świadectwo" - pisał Herbert. Książka Czapskiego jest ważkim świadectwem losu ludzi w XX w. - Polaków i członków narodów, które wchodziły w skład ZSRR. Opowieść składa się z trzech części, a są to "Wspomnienia starobielskie", "Na nieludzkiej ziemi" i "Prawda o Katyniu". Część "wstępna" to dramatyczna relacja byłego więźnia obozu w Starobielsku, tam bowiem trafił Czapski w październiku 1939 r.; spośród niemal 4 tys. uwięzionych uratowało się 79, w tym autor.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.