Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii

Peter Caddick-Adams

Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii

Tłumaczenie: Mirosław Bielewicz

Niezwykły pomnik polskiego heroizmu

Jedna z najważniejszych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Starcie, które przesądziło o losie Włoch i przypieczętowało upadek Trzeciej Rzeszy. Mordercza walka pośród postrzępionego łańcucha gór, która urosła do rangi jednej z największych legend XX wieku.

Olbrzymie poświęcenie żołnierzy dziesięciu armii. Tygodnie nierozstrzygniętego boju. Finalny szturm Polaków, którzy mimo olbrzymiej przewagi wroga zdołali odbić Monte Cassino z rąk hitlerowców. Czy ktokolwiek wierzył, że odniosą sukces? Czy alianci posłali ich do boju tylko dlatego, że życie polskich żołnierzy obchodziło ich mniej niż brytyjskich? I czy ofiara krwi musiała być aż tak wielka?

Porywająca lektura, nowoczesna perspektywa wybitnego brytyjskiego historyka i nieznane fakty rzucające zupełnie nowe światło na słynną batalię.

Na taką historię bitwy o Monte Cassino świat czekał siedemdziesiąt lat.


Książka ukazuje również, obok bohaterskich czynów żołnierzy, również niezwykłe historie zwierząt: niedźwiedzia Wojtka, muła, małpki - uczestników walki.

Żołnierze z Monte Cassino<
Żołnierze niemieccy podczas bitwy pod Monte Cassino

Mały Wojtek w Iraku
Mały Wojtek w Iraku

”Wojtek
Niedźwiedź Wojtek podczas ulubionych zapasów z żołnierzami 22 Kompanii Polskiej

Więcej zdjęć w galerii poniżej

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 158x225

Liczba stron: 480

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-03-31

ISBN: 978-83-240-3004-0

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Tłumaczenie: Mirosław Bielewicz

Przeczytaj także

70. rocznica bitwy pod Monte Cassino

Poznaj nieznane fakty rzucające nowe światło na słynną batalię na Półwyspie Apenińskim.

 


>>> czytaj więcej
Najgłupszy nalot drugiej wojny światowej
Dlaczego alianci zniszczyli Monte Cassino? Zaskakujący artykuł Ciekawostek Historycznych powstał na podstawie książki Petera Caddick-Adamsa Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii.
>>> czytaj więcej
„Komandosy to fajne chłopy"
Tymi słowami dziarskich żołnierzy polskiej kompanii Commando określił pewien rotmistrz 2. Korpusu Polskiego. W tej elitarnej jednostce walczącej pod Monte Cassino nie brakowało bohaterów, ale i awanturników!
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Jeśli myślicie, że życie pancerniaka podczas II wojny światowej polegało na uganianiu się za rudowłosymi sanitariuszkami i na strzelaniu z działa do wrażych czołgów - musimy Was rozczarować. Nie było ani tak prosto ani patetycznie. Przynajmniej w armii brytyjskiej („Kurnik w Shermanie i 580% strat. Prawdziwe życie czołgistów”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

„Komandosy to fajne chłopy, takie wojsko to rozumiem…” - stwierdził pewien rotmistrz 2. Korpusu Polskiego, widząc dziarskich żołnierzy 1. Samodzielnej Kompanii Commando, którzy walczyli pod Monte Cassino. Jak się jednak okazuje, tej elitarnej jednostce do zadań specjalnych zdarzało się wchodzić we wcale nierzadkie utarczki nie tylko na słowa i to nawet ze sprzymierzeńcami („Awanturnicy i bohaterowie. Polscy komandosi pod Monte Cassino”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Bombardowanie opactwa Monte Cassino było, rzec można, przykładem skrajnej głupoty i niekompetencji, która kosztowała życie tysięcy żołnierzy. Wszystko po to, by zorganizować absurdalny spektakl, który wymyślili sobie alianccy oficerowie („Najgłupszy nalot II wojny światowej. Dlaczego alianci zniszczyli Monte Cassino?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Pogoda we Włoszech potrafi być przepiękna. Ale nie zimą! Przekonali się o tym alianci na początku 1944 roku. Ulewne deszcze zamieniły leśne strumyki w rwące rzeki, a drogi w grzęzawiska. W takich warunkach najnowocześniejsze alianckie pojazdy gąsienicowe stały się zupełnie bezużyteczne. Na ratunek wojskom zdobywającym Monte Cassino przyszły dopiero… muły („Muły. Zapomniani bohaterowie bitwy o Monte Cassino”). Zobacz więcej >>

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.