Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik Znak, numer 690 (listopad 2012)

Zamów miesięcznik - wysyłka gratis

TEMAT MIESIĄCA: Spór o zło (Bauman, Vetulani, Gadacz)
„Człowiek” kryje w sobie i „zło”, i „wiek”. Czyżby te dwie rzeczy były ze sobą splecione? Czy zagadka zła jest dla każdego czasu inna? Jeśli tak, jakie jest nasze zło współczesne – zło na miarę XXI w.? I jakie jest XXI-wieczne unde malum? Gdzie szukać odpowiedzi?

DEBATY: Rynki żywności (Sapa, Lech, Moran, Herman)
Od lat 70. prawie każdego roku wzrasta światowa produkcja żywności w przeliczeniu na jednego mieszkańca globu. Niektórzy szacują, że można byłoby ograniczyć uprawy i hodowle przeznaczone na jedzenie dla ludzi o 1/3, cały czas nie schodząc poniżej ilości, jaka jest potrzebna, żeby wyżywić ludzkość. Dlaczego więc nie udało się do dziś rozwiązać problemu niedożywienia?

IDEE: Demokracja i naród (Puchejda, Śpiewak)
W polskiej historii politycznej słowo „naród” pełni funkcję talizmanu lub przekleństwa. Słowo „demokracja” – przeciwnie – zwykle kojarzy się nam pozytywnie – z dobrobytem i wolnością. Demokracja nie może jednak istnieć bez państwa i bez narodu. Pytanie tylko czym ma być naród dla państwa, a czym państwo dla narodu.

KULTURA: Polska szkoła dokumentu
Czy „polska szkoła dokumentu” to odrębna formacja artystyczna, czy tylko pewna nazwa, używana umownie i na wyrost? Czy to już zamknięty rozdział polskiej sztuki filmowej czy ciągle żywa, podlegająca modyfikacjom tradycja? Jaki jest współczesny film dokumentalny? Jak radzi sobie z tak płynną dziś granicą między fikcją a faktem?

Z tymi pytaniami mierzą się: Mikołaj Jazdon, Kazimierz Karabasz, Sławomir Kwiecień, Artur Liebhart, Marcel Łoziński, Jacek Petrycki, Andrzej Titkow, Maria Zmarz-Koczanowicz, Lidia Zonn, Paweł Łoziński, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Tomasz Wolski.

Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-11-01

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.