Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik Znak, numer 691 (grudzień 2012)

Zamów miesięcznik - wysyłka gratis

Różne wizje końca stały się tak stałym i powtarzalnym elementem naszej kultury, że trudno wierzyć w ich ostateczność, wziąć je dosłownie, bez cudzysłowu. Szczególnie dziś – w widmowym świecie trwającym po końcu historii. A jeśli wszystko jeszcze przed nami, to której z obecnych w chrześcijaństwie wizji końca świata zawierzyć? Wokół której budować naszą duchowość?

Debaty: Kryzys Europy (Timothy Garton Ash)

Czy przestaliśmy wierzyć w Europę? Zapomnieliśmy, po co stworzyliśmy Unię? Wiele na to wskazuje. Brak nam już sił potrzebnych do tego, by natchnąć projekt europejski nową energią. Co dalej? Nie wiemy. Spójrzmy jednak w przeszłość i postarajmy się zrozumieć, do czego Unia była nam potrzebna, kiedy dopiero powstawała.

Ponadto: Wiara społecznie zaangażowana (Wygnański, Sadłoń)

Grudzień i Boże Narodzenie to okazja, żeby zastanowić się jeszcze raz, co to znaczy, że Bóg przychodzi w człowieku bezbronnym, potrzebującym opieki, w dziecku. Łatwo niestety przy tym popaść w pułapkę jednorazowej dobroczynności. Jakiego zaangażowania ludzi wierzących potrzeba dziś w naszym społeczeństwie?

Idee: Teatralny rząd dusz (Kornaś, Kosiński, Szydłowski)

Opinie na temat kryzysu wiary powtarzane są nader często i łatwo można przejść nad nimi do porządku dziennego. Jaki ma to wpływ na kształt i kierunek teatralnego dyskursu, a jaki na możliwości budowania poczucia wspólnotowości? Czy głosy jawnie i głęboko religijne są w teatrze spychane na margines? Czy podobny proces ma miejsce także w innych sferach życia publicznego?
w Kościele? Jak duży jest kościelny trzeci sektor i ilu osobom pomaga?
Kultura: Stulecie urodzin Jerzego Turowicza (Poniewierski, Mateja, Bereś)

„Turowicz na wszystkim się zna, na wszystkie imprezy chodzi, także na muzyczne, wszystko czyta. A ile on w kościele czasu traci!” Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Turowicza teksty o różnych obliczach naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

Oprawa miękka

Data pierwszego wydania: 2012-12-01

ISBN: 0044-488X

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.