Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mity w kulturze nadmiaru. Miesięcznik ZNAK, numer 658 (marzec 2010)

Mity w kulturze nadmiaru. Miesięcznik ZNAK, numer 658 (marzec 2010)

Zaprenumeruj „Znak”   „Zwykły człowiek stał się dziś nie tylko odbiorcą, ale i współtwórcą kultury. (...) Im więcej odbiorców kultury staje się jej twórcami, tym silniej nasyca się ona powszechną symboliką, tym wyraźniejsza staje się obecność mitu, w tym bardziej nachalny sposób powracają do głosu uniwersalne archetypy”, pisze Michał Bardel we wstępie do marcowego numeru „Znaku”. „Proponujemy Państwu wędrówkę po szeroko pojętej współczesnej kulturze tropem jej mitologicznych struktur”.
W wędrówce tej towarzyszyć nam będą wytrawni przewodnicy. Józef Majewski oświetla mityczną twarz tabloidu, żywy dowód na niespełnienie przepowiedni Maxa Webera o odczarowaniu świata. Arkadiusz Dudziak prowadzi nas tropem archetypów przywoływanych w reklamie. Z kolei tekst Damiana Leszczyńskiego to przegląd mitów wykorzystywanych w polityce. Tak naprawdę cały nasz świat żywi się mitami: pod tym względem - pisze Paweł Łuczeczko - w niczym nie różnimy się od człowieka pierwotnego. A największym mechanizmem mitotwórczym stała się kultura popularna, jak zauważa w rozmowie z redaktorami „Znaku” Wojciech Burszta.
Ponadto w numerze marcowym wspomnienia o zmarłym w ubiegłym roku Janie Błońskim, recenzje książek, reportaż na Wielkanoc, a także refleksja Tadeusza Gadacza na marginesie październikowej dyskusji o kryzysie humanistyki. W naszej nowej rubryce - „Rozmowy znaczące” - malarka Aldona Mickiewicz opowiada o bolączkach trawiących współczesną sztukę i o tym, co może zrobić artysta wrzucony w ten nie najlepszy dla siebie (i sztuki) czas.Do numeru dołączamy bibliografię za rok 2009.

Oprawa miękka

Format: 179 x 252 mm

Liczba stron: 152

Data pierwszego wydania: 2010-03-01

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.