Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ja, Afryka, Miesięcznik ZNAK numer 655 (grudzień 2009)

Ja, Afryka, Miesięcznik ZNAK numer 655 (grudzień 2009)

Więcej o tym numerze
Zaprenumeruj „Znak” 
Kiedy stara Europa, ukryta za skałą Gibraltaru, zamyka swoje granice przed przybyszami z zewnątrz, na Afrykę kieruje swoje oczy reszta świata. Za azjatyckie pieniądze powstają w subsaharyjskim regionie kontynentu tysiące nowych studni, tysiące kilometrów dróg. Nie są asfaltowe i w Europie pewnie wiele instytucji miałoby zastrzeżenia co do ich jakości. Ale są, pojawiają się nowe - to trzecia najważniejsza zmiana, jaka dokonuje się w Afryce w ciągu ostatnich 60 lat, po zrzuceniu jarzma kolonializmu i wyjściu z krępującego ten kontynent porządku zimnowojennego.
Choć przyszłoroczny afrykański mundial w piłce nożnej w warstwie wizualnej zapewne nie będzie odbiegał od kolorowych reklamówek, które ubogie kraje tego świata emitują w CNN, jaskółek przemian jest o wiele więcej. Nie ma wątpliwości: Afryka się budzi.
Ona, Afryka. Zwykliśmy myśleć o niej: nieprzenikniona, tajemnicza. Może czas już najwyższy przyjrzeć się jej bliżej? W tym numerze w dużym stopniu przedstawi się Państwu sama. Zgromadziliśmy świetnych autorów w jednym tylko celu: aby pokazali - równocześnie z europejskiego i afrykańskiego punktu widzenia - nową, dzisiejszą Afrykę. W grudniowym „Znaku” debiutuje w polskiej prasie Dambisa Moyo, zdaniem magazynu „Time” jedna ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie, autorka głośnej na Zachodzie książki Dead Aid, krytykującej dotychczasowy system pomocy krajom rozwijających się. Jej tekst zestawiamy z głosem głównego specjalisty Banku Światowego ds. pomocy Afryce. O tym jak trudne są wyzwania stojące przed tym kontynentem piszą we wspólnym artykule Tadeusz Jagodziński i Mandisi Majavu. Małgorzata Szupejko przedstawia kulturową różnorodność Czarnego Kontynentu, na koniec zaś proponujemy Państwu rozmowy z Alainem Mabanckou i Wojciechem Jagielskim - o ich afrykańskich fascynacjach i o tym, jakie trudności napotyka się, chcąc przedstawiać ten kontynent w literaturze.
W drugiej części numeru polecamy m.in. dyskusję na temat Komisji Majątkowej i odzyskiwania nieruchomości zagrabionych przez państwo po II wojnie światowej, tekst ks. Johna T. Pawlikowskiego o ryzyku, jakie niesie dialog międzyreligijny, a także wspomnienie o Barbarze Skardze pióra Karola Tarnowskiego.

Oprawa miękka

Format: 179 x 252 mm

Liczba stron: 156

Data pierwszego wydania: 2009-12-01

ISBN: 0044-488X

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.