Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Czy chrześcijanie przegrywają walkę z czasem?
Miesięcznik „Znak”, numer 654

Czy chrześcijanie przegrywają walkę z czasem? Miesięcznik „Znak”, numer 654

Więcej o tym numerze
Zaprenumeruj „Znak” 
Czy chrześcijanie przegrywają walkę z czasem? Bez przesady...
Tezę o ich przegrywaniu, nienadążaniu, spóźnianiu się etc. głoszono w dziejach wielokrotnie. I zawsze okazywało się, że „stat Crux, dum volvitur orbis” („Krzyż trwa, choć zmienia się świat”). Co, oczywiście, nie jest sprzeczne z mnogimi przykładami przegrywania konkretnych osób: przedstawicieli Kościołów, chrześcijan rożnych denominacji. A także: konkretnych instytucji.
W listopadowym numerze „Znaku” pisze o tym między innymi czeski teolog ks. Oto Mádr, pokazując napięcie pomiędzy Urzędem Nauczycielskim Kościoła a teologią, między ortodoksją a tolerancją i - w konsekwencji - między prawdą a wolnością. W numerze publikujemy również fragment książki A Secular Age Charlesa Taylora - o nowych szlakach, jakie otwierają się przed chrześcijaństwem. Dzieło to, naszym zdaniem, może dziś odegrać rolę podobną do tej, jaką dla pokolenia założycieli „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku” odegrał niegdyś Humanizm integralny Jacques'a Maritaina. Mamy nadzieję, że ta przełomowa książka znajdzie w Polsce wydawcę. Zwieńczeniem naszych rozważań na temat sposobu obecności uczniów i wyznawców Chrystusa w czasach nowoczesnych jest esej Jeana Delumeau poświęcony chrześcijańskiej nadziei.
Polecamy ponadto artykuł o związkach łączących humanizm i katolicyzm z... erotyzmem (Piotr Graczyk) i wnikliwy opis chrztu jako rytuału inicjacji (Michał Masłowski).

Oprawa miękka

Format: 179 x 252 mm

Liczba stron: 166

Data pierwszego wydania: 2009-11-01

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.