Miesięcznik „Znak”: Sami wśród obcych. Dramat uchodźców. Numer 633 (luty 2008)
Na przejściu granicznym w Medyce polskie i ukraińskie budki strażnicze dzieli kilkadziesiąt metrów. W połowie odległości między nimi maszty z flagami wyznaczają dokładny przebieg granicy. Turyści i „mrówki” rzadko na nie patrzą, ale dla przybywających do Polski uchodźców miejsce to - podobnie jak brzeg Bugu w Terespolu - ma szczególne znaczenie: wystarczy jeden krok i znajdą się w bezpiecznym kraju, w którym im i ich dzieciom nie grozi żadne prześladowanie. Czasami to pierwsze takie uczucie od lat.
Obecność uchodźcy w Polsce jest dla nas zobowiązaniem. Do próby poznania przyczyn ucieczki, odróżnienia go od „zwykłego” imigranta ekonomicznego, do zrozumienia. Do pomocy.
Przebieg uchodźczej drogi oraz pułapki, w jakie wpadamy, nie doceniając znaczenia różnic kulturowych między ludźmi, śledzi w nowym „Znaku” psycholog Halina Grzymała-Moszczyńska. Rozmowa z Janiną Ochojską-Okońską i Małgorzatą Gebert przybliża problemy związane z niesieniem pomocy uchodźcom w Polsce, obraz zjawiska na świecie dopełniają natomiast wywiad z Romanem Wieruszewskim oraz tekst o emigrantach z Afryki w Europie, autorstwa Macieja Ząbka. Polecamy również Macieja Zaremby reportaż ze Szwecji, w której jeszcze kilkanaście lat temu o status uchodźcy starali się masowo nasi rodacy.
W ramach „Diagnoz” zwracamy także Państwa uwagę na poruszający tekst Krystyny Kurczab-Redlich o sytuacji w Rosji na miesiąc przed wyborami prezydenckimi.
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 168
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2008-02-01
ISBN: 0044-488X
Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski