Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miesięcznik „Znak”: Stare herezje w dzisiejszym Kościele. Numer 629 (październik 2007)

Miesięcznik „Znak”: Stare herezje w dzisiejszym Kościele. Numer 629 (październik 2007)

Herezje są jak poważne choroby. Zdawałoby się, że są już dawno zwalczone, a przecież pozostawiają trwałe ślady, osłabiają organizm, czasem zdarzają się przerzuty i wznowy...

Organizmem, którym zajmujemy się w tym numerze „Znaku”, jest Kościół. Pytamy nieraz, skąd w niektórych jego przedstawicielach (kazaniach i pismach) tyle podejrzliwości wobec świata (także wobec materii i ludzkiej cielesności); skąd uprzedzenia wobec „innych” (na przykład - Żydów); skąd podział na „wtajemniczonych” pasterzy i „trzodę”; skąd tęsknota za bezgrzesznym Kościołem... Odpowiedź tkwi w historii - w starych „ranach” zadanych Kościołowi przez manicheizm, gnozę, ruch katarów... Niektóre wątki staramy się tu - piórem naszych Autorów - odsłonić i wyjaśnić.

W numerze polecamy również dyskusję wokół nowej książki Krzysztofa Michalskiego - o możliwych pożytkach płynących z lektury Nietzschego oraz dwugłos na temat spotkania chrześcijaństwa z duchowością Dalekiego Wschodu.

W roku, w którym Kościół w Polsce obchodzi 750. rocznicę śmierci św. Jacka, zamieszczamy literacki portret jednego z jego naśladowców - ojca Tomasza Pawłowskiego OP, legendarnego duszpasterza akademickiego, wychowawcy kilku pokoleń polskiej inteligencji katolickiej.

Oprawa miękka

Format: 148 x 210 mm

Liczba stron: 188

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2007-10-01

ISBN: 0044-488X

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.