Miesięcznik „Znak”: Milczenie świata. Mass media wobec ludobójstwa. Numer 628 (wrzesień 2007)
Polskie media rozczarowują: warszawski świat podsłuchów, przecieków i seks-afer, jak dobry film „z dreszczykiem”, ściągnął uwagę wydawców i redaktorów najpoważniejszych dzienników. Wracając do kraju po kilkudniowej nieobecności, odnosi się wręcz wrażenie, że ulice Wiejska i Woronicza to alejki w specjalnym ośrodku odosobnienia - z dala od spraw zaprzątających miliony ludzi na świecie, które winien dostrzegać redaktor prowadzący.
We wrześniowym „Znaku” piszemy o „cyklu życiowym” agencyjnego newsa i odpowiedzialności dziennikarza. Niewielu jest - jak przekonuje Janina Ochojska-Okońska - ludzi mediów świadomych wagi wydarzeń na świecie. Rozmowa z Tadeuszem Jagodzińskim przybliża trudne wybory, przed którymi codziennie stają reporterzy i wydawcy programów informacyjnych. To, że świat poza Polską wciąż istnieje, pokazują pomieszczone w numerze dramatyczne raporty z Czeczenii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kosowa i Nepalu. Pamiętajmy jednak, że nie tylko warto, ale i trzeba przekazywać relacje na żywo, zanim stanie się coś złego: zanim wybuchnie wojna, tysiące ludzi zostanie wypędzonych, powstaną nowe zasieki z drutu kolczastego. Im więcej relacji i analiz, im pełniejsza będzie wiedza świata o nim samym, tym większa szansa, że ktoś gdzieś zaproponuje rozwiązanie, które uchroni innych przed cierpieniem.
W związku z decyzją polskiego rządu o wliczaniu noty z katechezy do średniej ocen rozpoczynamy numer od dwugłosu: dwa niezależnie napisane artykuły wydają się dobrze zestawiać najważniejsze argumenty zwolenników i przeciwników obecności religii w szkole.
Oprawa miękka
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 176
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2007-09-01
ISBN: 0044-488X
Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski